29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W ramach Kołobrzeg Kite Challenge w najbardziej gorący weekend tego roku w letniej stolicy Polski na plaży centralnej przy latarni morskiej odbyły się kolejny raz zawody żeglarskie w randze Pucharu Polski Kiteboardingu oraz Wingfoil.
Rozegrano 13 wyścigów klasy olimpijskiej (Formuła Kite zadebiutuje na Igrzyskach w 2024) oraz 2 wyścigi wingfoil (światowej sensacji żeglarstwa) z udziałem 16 zawodników z Polski i zagranicy. Turyści i mieszkańcy Kołobrzegu mieli okazje oglądać rywalizację na wodzie pomiędzy czołówką polskiego kiteracingu i zawodnikami z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Południowy kierunek wiatru spowodował przesunięcie rywalizacji na kołobrzeską redę. W kategorii pań wygrała Julia Damasiewicz (AZS Poznań), drugie miejsce zajęła Izabela Satrjan (SKŻ Sopot) a trzecie Dominka Sawicka. Juniorską rywalizację kobiet wygrała Julia Damasiewicz, drugi stopień podium zajęła Dominika Sawicka a trzecie miejsce zajęła Julia Morkowska (AZS Poznań). W kategorii seniorów wygrał Jan Koszowski (SKŻ Sopot), który tym samym stał się najmłodszym zwycięzcą zawodów pucharu Polski mając zaledwie 15 lat, drugi był Jan Marciniak (Aqua Włocławek) a trzeci był Kuba Jurkowski (SKŻ Sopot). Wyłoniono też zwycięzców w kategorii juniorów (poniżej 19 lat): Jan Koszowski, Kuba Jurkowski oraz 11 letni Rafał Sawicki. W niełatwych warunkach wiatrowych udało się również rozegrać wyścigi klasy wingfoil, którą wygrał Tomasz Janiak.
Dyrektor zawodów Adam Szymański podkreślił, że były to trudne ze względu na nietypowy i najtrudniejszy kierunek wiatru, ale sprawnie przeprowadzone zawody, w których o zwycięstwie decydowały umiejętności, doświadczenie i regularność. Asekurację zapewniły cztery łodzie typu RIB, a komisja sędziowska miała do dyspozycji statek Spinio. Tak fachowe zabezpieczenie było możliwe dzięki zaangażowaniu Bogdana, Małgorzaty i Łukasza Jałoszyńskich z Kołobrzegu, Kite Race Team (AZS Poznań), Tomka Janiaka (SKŻ Sopot) oraz doświadczonym z akwenem Pawła Depty oraz Sebastiana Stępnia z kołobrzeskiego SAR.
Warto podkreślić o emocjach na plaży w strefie Active Kołobrzeg Kite Challenge dedykowanej kibicom i plażowiczom. Odbywały się w niej zabawy, gry, konkursy, nauka pływania na deskach SUP, testy skrzydeł „wing” oraz pokazy psów wodnych ratowników co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem turystów. Firma Shinnworld (światowy lider produkcji desek kite) przygotowała stoisko z możliwością testowania desek oraz skrzydeł do uprawiania wingfoilingu. Organizatorzy nie zapomnieli również o plażowiczach ze zwierzakami. Dla nich firma VetExpert z Warszawy przygotowała stoisko ze swoimi smakołykami dla psów i zajęła ich właścicieli zabawami.
Zawody okazały się ciekawym widowiskiem dla plażowiczów. Marek Samborski wraz z Miłoszem Wieczorkiem przez trzy dni dali pokaz profesjonalnego komentarzu dla widzów i zawodników angażując ich w aktywność na plaży. Na wielkich dwóch ekranach umieszczonych przy latarni morskiej firma Event Factory promowała aktywność sportową w Kołobrzegu i Pomorzu Zachodnim. W gorącą sobotę odwiedziła zawody ekipa Dzień Dobry TVN z Bartkiem Jędrzejakiem, który równie gorąco namawiał turystów do aktywności na plaży i kibicowania regatom: https://dziendobry.tvn.pl/.../kolobrzeg-miasto-dla... (i przy okazji złożyliśmy razem ślubne życzenia Karinie i Maksowi Żakowskim, którzy 19 czerwca przed ołtarzem powiedzieli sobie TAK).
Kołobrzeg Kite Challenge pokazał ponownie, że na kołobrzeskim morskim amfiteatrze (port, promenada, molo) warto przeprowadzać regaty wszelkich klas żeglarskich na poziomie międzynarodowym. Dziękujemy władzom miasta za wsparcie i wspólną wizję promowania aktywności na wodzie – jednego ze skarbów Pomorza Zachodniego. Zawody zaszczycili ponownie swoją obecnością Anna Bańkowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz senator RP Janusz Gromek, który właśnie zaczął stawiać pierwsze kroki na desce SUP. Już się cieszymy na wspólne odkrywanie na deskach z wiosłem uroków Pomorza Zachodniego wraz z pięknym wybrzeżem i jedną z najciekawszych do spływów rzek Polski Parsętą.
Wojtek Gągorowski pomysłodawca, promotor i organizator zawodów odebrał szczere podziękowania od zawodników za kapitalnie zorganizowane regaty. Na ceremonii rozdania nagród podkreślono również życzliwość wszystkich kołobrzeżan zaangażowanych w przygotowania regat: Marta Ostapiec i Marek Łoś Regionalne Centrum Kultury, Kapitan Portu Morskiego Kołobrzeg kpt. Jan Świtlicki; Prezes Portu Morskiego Kołobrzeg Artur Lijewski; Kierownik Portu Jachtowego Artur Robaczyński; Dyrektor MOSiR Jacek Banasiak; Marcin Koc - mksailing.pl; ratownicy SAR Bartek Krawczyński, Sebastian Stępień, Paweł Depta; załoga statku sędziowskiego Spinio - Małgorzata, Bogdan i Łukasz Jałoszyńscy, Natalia Pietrasz; Przemysław Korbanek - Restauracja Pergola Kołobrzeg; Marek Łoś - zdjęcia.
Zapraszamy wszystkich za rok na kolejną edycję emocjonujących regat potwierdzających morski potencjał Kołobrzegu. Kołobrzeg to Re:gaty i Re:generacja!
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/KolobrzegKiteChallenge
Na wydarzenie zaprosiło Pomorze Zachodnie