19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

bińczyk kołobrzeg

Podczas środowej sesji Rady Powiatu Kołobrzeskiego, Lilia Bińczyk, p.o. dyrektora kołobrzeskiego Sanepidu, przedstawiła radnym ocenę stanu bezpieczeństwa sanitarnego za 2020 rok. Znajdziemy tam informacje przekazywane co roku, dotyczące chociażby chorób, które pojawiały się na terenie powiatu. Takimi przykładami jest chociażby kiła czy gruźlica, o których w sprawozdaniu czytamy: "W analizowanym okresie zarejestrowano 4 przypadki zachorowania na kiłę wczesną, i 1 przypadek kiły nieokreślonej. W 2020 r nie rejestrowano innych chorób przenoszonych drogą płciową. Odnotowano 9 przypadków zachorowań na gruźlicę, w tym u 4 osób rozpoznano gruźlicę płuc potwierdzoną bakteriologicznie (zakaźna prątkująca), w 4 przypadkach rozpoznano gruźlicę płuc niepotwierdzoną bakteriologicznie (niezakaźną)".

Nową chorobą, która do tej pory w sprawozdaniach się nie pojawiała, jest koronawirus. "W 2020 w powiecie kołobrzeskim zarejestrowano 2554 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem (pozytywne wyniki badania w kierunku SARS CoV-2) oraz 7 przypadków prawdopodobnych (wynik SARS CoV-2 niejednoznaczny, oznaczono gen N wirusa lub rozpoznanie na podstawie testu antygenowego po weryfikacji merytorycznej z lekarzem). Z osobami, które uzyskały pozytywny wynik testu w kierunku SARS CoV – 2 przeprowadzano wywiady epidemiologiczne, ustalano osoby z kontaktu bezpośredniego, z którymi również przeprowadzano wywiady epidemiologiczne. Znaczna większość osób zakażonych zgłaszała objawy chorobowe, najczęściej zgłaszane objawy to złe samopoczucie, utrata węchu i smaku, ból gardła (uczucie drapania w gardle,), objawy grypopodobne, ból głowy, podwyższona temperatura, ogólne osłabienie. Wszystkie osoby zakażone i podejrzane o zakażenie pouczano o konieczności skontaktowania się z lekarzem, obejmowano obowiązkową izolacją, najczęściej odbywającą się w miejscu zamieszkania pacjenta w warunkach domowych. Natomiast osoby z kontaktu bezpośredniego obejmowano kwarantanną najczęściej w warunkach domowych lub w miejscach kwarantanny instytucjonalnej. W powiecie kołobrzeskim do końca 2020 r., najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w grupie osób należących do grup podwyższonego ryzyka tj.: w grupie wiekowej (45-64 lat) – 1019 osób oraz w grupie osób powyżej 65 roku życia zakażenie koronawirusem potwierdzono w 531 przypadkach. Znaczną ilość zakażeń zarejestrowano również wśród osób z przedziału wiekowego 30-44 lata – 703 osoby. Wśród osób wykonujących zawód medyczny zakażenie koronawirusem potwierdzono u 204 osób. W okresie poddanym ocenie w powiecie kołobrzeskim odnotowano 76 zgonów z powodu zachorowań wywołanych koronawirusem, hospitalizowano 265 osób. Znaczny wzrost liczby zakażeń wirusem SARS CoV -2 odnotowano w IV kwartale 2020 r. tj.: w październiku – 585; w listopadzie – 1023 zakażeń; w grudniu – 838 przypadków potwierdzonych zakażeń".

bińczyk kołobrzeg