19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Dziś dziennikarze na zaproszenie urzędników wybrali się na objazd miasta w miejsca, w których nastąpi wycinka drzew. Do wycięcia jest prawie 60 drzew, których stan został potwierdzony oględzinami i  ekspertyzami. Głównie ze względu na bezpieczeństwo drzewa muszą zostać usunięte. Wycinki lub przycinki wstrzymywane są gdy na drzewie znajduje się gniazdo. Kilka drzew padło podczas jesiennych wiatrów, nie można dopuścić do sytuacji aby drzewo spadło na człowieka lub pojazd. Dlatego wycinka rozpocznie się już za kilka dni. Prawie 20 drzew zostanie usuniętych z parku za pomnikiem zaślubin przy kortach. Zarówno wewnątrz parku jak i drzewa znajdujące się przy samej ulicy i ciągach pieszych. Kolejne drzewa zostaną usunięte w parku przy ulicy Mieszka I, parku Fredry przy campingu oraz przy ulicy Bałtyckiej i Kolejowej. Miasto wnioskuje o takie wycinki, a to fachowcy ze starostwa decydują czy wycinka drzew jest zasadna czy też nie - mówi Ewa Pełechata, która oprowadzała dziennikarzy po parkach. Każdorazowo przy pozwoleniach na wycinkę na gminę nałożony jest obowiązek nasadzeń zastępczych przy wskazanych lokalizacjach, ich rodzaj, wielkość i gatunek.

Dodatkowo okazuje się, że w zeszłym roku mszyce zaatakowały prawie wszystkie świerki. Te są obecnie pod stałą obserwacją.

Więcej w materiale wideo.