19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Czesław Hoc Kołobrzeg

Kołobrzeski poseł Czesław Hoc, napisał kolejny list. Tym razem adresatem jest wojewoda zachodniopomorski. Poniżej treść listu.

Czesław Hoc                                                                              Kołobrzeg, dn. 22.11.2020r.
poseł na Sejm RP
Biuro Poselskie, ul. Okopowa 15 „A”

biuro@czeslawhoc.pl
Szanowny Pan
Tomasz Hinc
Wojewoda Zachodniopomorski
70-502 Szczecin,
 ul. Wały Chrobrego 4

Szanowany Panie Wojewodo!
Konstatując ustawowy obowiązek koncentracji dyspozytorni medycznych w oparciu o System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) w całym kraju (ustawa z dn. 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) i  Rozporządzenie MZ z dn. 3 lipca 2019 r. w sprawie SWD PRM), które wskazują na 18 Dyspozytorni w całym kraju (po jednej w każdym województwie i po dwie na Mazowszu i Śląsku), zwracam się z uprzejmą prośbą o tymczasowe odstąpienie od likwidacji Dyspozytorni Medycznej PRM w Kołobrzegu z dn. 07 stycznia 2021 roku.
Powodem jest pandemia SARS-CoV-2, dynamiczna i nieprzewidywalna w aspekcie ew. dramatycznych zaostrzeń czy też ew. kumulacji zachorowań i w związku z tym możliwość znacznych perturbacji w aspekcie reorganizacji i tworzenia nowej infrastruktury medycznej ratownictwa medycznego.
Osobnym zagadnieniem jest kwestia zatrudnienia personelu w Dyspozytorni w Kołobrzegu. Co prawda - każdy ma zapewnioną dalsza pracę, ale utrata pracy chociażby przez jedną osobę w okresie tak trudnym w aspekcie obostrzeń epidemiologicznych, jednocześnie z dużym doświadczeniem i ogólnym rozeznaniem mapy oddziaływania Ratownictwa Medycznego na obszarze wschodniej części Województwa, byłoby znaczną stratą, a w wymiarze czysto ludzkim - bardzo przykre.
Tymczasowe kilkumiesięczne odstąpienie od likwidacji Dyspozytorni Medycznej PRM w Kołobrzegu będzie okresem na obserwację sytuacji epidemiologicznej w kraju z zapewnieniem profesjonalnej ciągłości realizacji zadań dyspozytorów medycznych wobec mieszkańców i osób przebywających na terenie części wschodniej województwa zachodniopomorskiego, a jednocześnie czasem merytorycznej dyskusji i racjonalnych rozwiązań przyszłościowych.

Czesław Hoc
poseł na Sejm RP, lekarz endokrynolog