20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

woźniak kołobrzeg

Zapytanie do prezydent Anny Mieczkowskiej złożył radny niezależny Jacek Woźniak. Jego lektura może być dość osobliwa. Radny pochylił się, a właściwie wzniósł głowę nad symbolami Strajku Kobiet w oknach magistratu.

"W ostatnich dniach, w części okien Urzędu Miasta Kołobrzeg ukazały się plakaty odnoszące się do fali protestów, które związane były z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu aborcji eugenicznej za niezgodną z ustawą zasadniczą. Protesty przyjęły charakter walki politycznej poprzez sprawstwo kierownicze skrajnie lewicowej organizacji (Fundacja "Ogólnopolski Strajk Kobiet"), która stanęła na jego czele i poprzez zaangażowanie się w niego (częściowo) liderów niektórych frakcji politycznych. Ukazanie się tych plakatów w oknach Urzędu Miasta, część mieszkańców odbiera jako poparcie dla tych protestów przez urząd Prezydenta Kołobrzegu i Urząd Miasta, jako instytucji. O ile opowiadam się za szeroko pojmowaną wolnością światopoglądową i nie interesują mnie osobiste poglądy polityczne pani współpracowników, ani też ich aktywność, również polityczna, po godzinach pracy urzędu, o tyle nie mogę zgodzić się na wykorzystywanie budynku Urzędu Miasta do prezentowania poglądów politycznych, bo kłóci się to z zasadą apolityczności i bezstronności urzędników podczas pełnienia przez nich obowiązków służbowych. Prezentowane symbole nie tylko kojarzą się z jedną ze stron ostrego sporu politycznego, ale przede wszystkim z wulgarnością prezentowanych haseł i postulatów, co również dotyka mieszkańców naszego miasta. W związku z powyższym, proszę o odpowiedź, czy plakaty te znalazły się w witrynach okien Urzędu Miasta za Pani wiedzą i zgodą?".

Radny Woźniak pyta także prezydenta, czy "Urząd Miasta powinien być wolny od opowiadania się tak oficjalnie po jednej ze stron konfliktu politycznego?". To bardzo dobrze, że radny pyta, zwłaszcza w zakresie symboli. Jeszcze niedawno nie przeszkadzało mu, że krzyż wisiał na sali obrad wyżej niż polskie godło, choć były czasy, zwłaszcza jego lewicowej orientacji, że krzyż mu przeszkadzał. Nie w tym problem. Problem w tym, że radny delikatnie mówiąc, mija się z prawdą, że błyskawica jest symbolem jednej ze stron ostrego sporu politycznego. To symbol obywatelskich wystąpień, w dodatku powszechny. Należałoby się zastanowić, kto komu go zawłaszczył i czy obywatele zapytali o zgodę, niemniej w takim przypadku trudno tu mówić o łamaniu zasady bezstronności urzędu.