Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

organy kołobrzeg

To miało być zwykłe nastrojenie instrumentu. Inicjatywa dyrektora Domu Księży Emerytów - księdza Piotra Zielińskiego, szybko zamieniła się w prace remontowe. Okazało się, że przez lata większość awarii była rozwiązywana na zasadzie odłączania poszczególnych podzespołów lub wyciągania piszczałek. 14-głosowy instrument o trakturze pneumatycznej pochodzi z lat 60-tych XX wieku. I po dziś dzień jest w dobrej kondycji technicznej. - Jak opowiadał ksiądz prałat Józef Słomski, miał plan, aby w latach 80-tych przenieść te organy do bazyliki. Na szczęście do tego nie doszło, bo w tak dużym kościele by się one nie sprawdziły, a u nas są w sam raz, nawet nieco za duże - wspomina ksiądz Zieliński, który osobiście brał udział w prowadzeniu prac remontowych, które społecznie realizował były wieloletni organista Bazyliki Mariackiej w Kołobrzegu - Robert Dziemba.

W organach odnowiono stół gry. Kontuar posiadał wiele braków, mechanicznych i pneumatycznych. Naprawiona została traktura gry, wyrównane klawisze, do sprawności przywrócono wszystkie manubria. Membranki do kontuaru na zamówienie wykonała firma organmistrzowska Paweł Ziaja z Chmielnika pod Rzeszowem. Wyregulowano i uruchomiono wałek crescendo. Zregenerowano automat pedałowy drugiego manuału. Zakonserwowana została klawiatura pedałowa, a jej traktura wyregulowana. Naprawy wymagały wiatrownice i części traktury pneumatycznej. Nie zabrakło uszkodzonych piszczałek i mieszków. Wyrównano ciśnienie w miechu, a po dokonaniu napraw mechanicznych instrument został nastrojony. Składa się z 962 piszczałek (1 brakuje, ale jej brak jest niesłyszalny i nie wpływa na obniżenie waloru brzmieniowego instrumentu). Podczas remontu, wykonano nową instalację elektryczną, a także roboty stolarskie, w które zaangażowali się przyjaciele małego kościoła nad Parsętą. W strojeniu pomagała organistka - p. Magda. Po niecałych 2 tygodniach, prace dobiegły końca. Ich finałem będzie instalacja nowego oświetlenia dla organisty w postaci trzech kinkietów z rybami, które zastąpią istniejącą jarzeniówkę, założoną wiele lat temu. Całość będzie można usłyszeć podczas mszy rezurekcyjnej, którą nadamy w niedzielę wielkanocną 12 marca o godz. 8.00 na portalu Miastokolobrzeg.pl.

Jest jeszcze jedna ciekawostka. Okazało się, że blaszka blokują jedną ze skarbon to fragment pamiątki poświęcenia organów 21 grudnia 1947 roku. Odnalazł ją ksiądz Piotr Zieliński. Zawiera ona nazwisko ówczesnego proboszcza Parafii Św. Marcina - ks. Stefana Leitholza...

organy kołobrzeg