28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Jak odpowiednio przygotować się do przeżycia Wielkiego Tygodnia. Jak będzie się odbywało Triduum Paschalne? Jak przeprowadzić błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, czyli tzw. święconkę? Biskup Edward Dajczak wydał odpowiednie wskazania. Oto ich synteza:

"Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez szerszego udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej. Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego, przekazuję wskazania odnośnie sprawowania czynności liturgicznych Wielkiego Tygodnia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dramatyczny apel "zostań w domu" nie może mieć wyjątków."

1. Spowiedź
W Wielkim Tygodniu kapłani będą spowiadali wiernych, jednak z zachowaniem wszelkich zalecanych środków bezpieczeństwa i ostrożności. Najlepiej wcześniej umówić się na spowiedź telefonicznie, aby unikać tworzenia się kolejek. W kościele nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób. Należy też pamiętać, że od 1 kwietnia 2020 r. obowiązuje zakaz wychodzenia nieletnich z domu bez opieki dorosłych. Ze względu na restrykcje oraz względy epidemiologiczne, spowiedź powinna być sprawowana poza konfesjonałami. Miejscem spowiedzi może będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne odpowiednie do sprawowania sakramentu pomieszczenie.

2. Komunia święta
Będzie ją można przyjąć poza liturgią do Wielkiej Środy włącznie. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek Komunii św. poza liturgią można udzielać tylko chorym, a w Wielką Sobotę – tylko umierającym. Okres, w którym jest możliwe przyjęcie Komunii Wielkanocnej trwa do 7 czerwca.

3. Niedziela Palmowa
Biskup zachęca wiernych do własnoręcznego przygotowania palm w domach w gronie rodzinnym, co może być okazją do wspólnej modlitwy i katechezy.

4. Triduum Paschalne
Uczestnictwo w Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, w Liturgii na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz w Wigilii Paschalnej nie jest obowiązkowe. Natomiast wciąż aktualna jest dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., która obejmuje również Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak, w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną i rządową zapowiedzią o ewentualnej możliwości odprawiania od 12 kwietnia 2020 r. Mszy św. przy obecności 50 osób, można spodziewać się kolejnych wskazań dotyczących Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego i Oktawy Wielkanocy.

Wierni zachęcani są do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów (zwłaszcza na www.dobremedia.org), a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej. Pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny, którego poszczególne części będą udostępniane TUTAJ

Biskup zachęca wszystkich wiernych, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania w oparciu o przygotowany rytuał. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

5. Święconka
W Wielką Sobotę nie będzie się odbywało tradycyjne błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Obrzęd ten należy odprawić w domach przed śniadaniem wielkanocnym, posługując się przygotowanymi tekstami