29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

perły kołobrzeg

Po raz kolejny w hotelu "Diune" odbyła się Gala Pereł Powiatu, w której na zaproszenie starosty kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego wzięło udział wielu znakomitych gości. W tym roku, spotkanie uświetnił swoją obecnością europoseł Bartosz Arłukowicz, a także poseł Marek Hok oraz senatorowie: Magdalena Kochan i Janusz Gromek. Był także marszałek województwa Olgierd Geblewicz i członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska. Słowo wstępne do zgromadzonych gości wygłosił w zarejestrowanym wcześniej nagraniu marszałek senatu Tomasz Grodzki.

Perła gospodarcza trafiła do kołobrzeskiej Stoczni Parsęta Spółka Cywilna Tomasz Jawdyk oraz Marek Cieślak. Firma ta powstała w roku 1992 jako Morski Serwis Usług Technicznych i Specjalnych. Nazwę na obecną zmieniła w 2002 roku. Posiada własne nabrzeże, budynki socjalne i warsztatowe, w tym dużą halę, w której istnieje możliwość budowy obiektów pływających. Wiele lat doświadczenia sprawiło, że zakład ma ugruntowaną pozycję na rynku stoczniowym. Z usług „Parsęty” korzystają liczni armatorzy lokalni oraz skandynawscy. Firma świadczy szeroki wachlarz usług, jednak przede wszystkim remontuje jednostki pływające, a także buduje nowe pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków. Jednymi z pierwszych prac były remonty i przebudowy łodzi bezpokładowych, potem pojawiły się łodzie typu TR-13 oraz łodzie 10- i 15-metrowe. Zakład prowadzi także kompleksowe modernizacje jednostek, mające na celu poprawę ich efektywności, warunków pracy oraz dostosowanie do światowych standardów. Wielkim osiągnięciem było zbudowanie dwóch łodzi ze stali nierdzewnej, zaś w minionym roku byliśmy świadkami wodowania statku rybackiego.

Perła proekologiczna powędrowała do Antoniego Szarmacha. To sSpołecznik, członek wielu stowarzyszeń, samorządowiec, pedagog. Mało kto go nie zna, bo wszędzie go pełno. Miłośnik przyrody, przewodnik turystyczny i to właśnie jego proekologiczna działalność przebija się codziennie na pierwszy plan. Od lat pielęgnuje w nas pamięć o przyrodniczych pomnikach Powiatu Kołobrzeskiego. Obrońca drzew i zieleni. Inicjuje i włącza się w wiele akcji sadzenia drzew, ochrony zagrożonych gatunków i edukacji ekologicznej. Wszystkie drzewa są jego, a o historii tych najstarszych chyba nigdy nie pozwoli nam zapomnieć.

Zgodnie z tradycją, trzecia Perła Powiatu ma charakter społeczny. W tym roku trafiła do Stowarzyszenie Grupa Ratownicza „PARAMEDIC”. Grupa ta powstała w październiku 2004 roku i od początku skupia młodzież interesującą się ratownictwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Stowarzyszenie prowadzi zajęcia, na których naucza udzielania pierwszej pomocy, organizuje szkolenia dla uczniów kołobrzeskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, firm oraz instytucji. Zajmuje się zabezpieczaniem imprez masowych: koncertów, uroczystości, eventów sportowych, dziś wieczór także jest z nami. Ale to nie wszystko, bo stowarzyszenie organizuje wiele przedsięwzięć edukacyjnych, włącza się w działania charytatywne, współtworzy mistrzostwa pierwszej pomocy dla młodzieży. Od lat organizuje akcję Paczka dla dzieciaczka, w ramach której zbierane są zabawki, artykuły szkolne i słodycze dla dzieci z domów dziecka, wioski dziecięcej i świetlic wiejskich na terenie naszego powiatu, ale też powiatów sąsiednich. Na przestrzeni lat przez grupę przewinęło się ponad 200 osób, które wyszły z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Wielu byłych członków obrało kierunki medyczne i realizuje się w nich do dziś.

W tym roku, starosta Tomasz Tamborski przyznał również czwartą statuetkę. Po raz pierwszy jest to Perła w kategorii sportowej. Otrzymał ją Ķołobrzeski Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny "Sztorm". Klub powstał w 1961 roku jako klub wielosekcyjny. W latach 1970 - 1982 nastąpiło zawieszenie działalności, a reaktywacja nastąpiła w marcu 1982 roku, wtedy w Klubie działały już tylko dwie sekcje: lekkoatletyczna i akrobatyki sportowej. W styczniu 1993 roku został przekształcony w Kołobrzeski Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny „SZTORM”, w którym funkcjonuje odtąd wyłącznie sekcja lekkoatletyczna, pracująca na rzecz dzieci i młodzieży. Przez lata funkcjonowania Klubu, lekkoatleci „Sztormu” uzyskiwali znaczące sukcesy na arenach sportowych kraju i świata. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich utalentowanych wychowanków, ale wspomnę choć kilka nazwisk wybitnych zawodników, jak: Daria Onyśko-Korczyńska – sprinterka, uczestniczka Olimpiad w Pekinie oraz Londynie, rekordzistka Polski, medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 60m, wielokrotna mistrzyni Polski. Dariusz Trafas – oszczepnik, olimpijczyk z Sydney, rekordzista Polski, Wicemistrz Świata juniorów i wielokrotny mistrz Polski. Piotr Wiaderek – sprinter, olimpijczyk z Pekinu i Londynu, mistrz Polski i wielokrotny reprezentant kraju. Robert Szpak - Mistrz Świata juniorów w rzucie oszczepem. Bronisław Korda – oszczepnik, czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata juniorów w 1997 roku. Dariusz Krawiec - uczestnik Mistrzostw Świata w biegach przełajowych w 1986 roku. Janusz Ryś - rekordzista Polski w rzucie młotem z 1972 r. Młodzi zawodnicy „Sztormu” zdobyli łącznie 122 medale Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Klub wielokrotnie uczestniczył w rozgrywkach II ligi lekkoatletycznej, a w latach 1999-2001 także w rozgrywkach pierwszoligowych. W latach 2013-2019 znaczące sukcesy w zawodach rangi Mistrzostw Polski (łącznie 19 medali) odnosili m. in.: Michał Kosior i Paweł Gremblewski – trójskok i skok w dal; Daria Kurz i Zofia Małaczewska – biegi sprinterskie; Zofia Kreja i Kinga Waleriańczyk – chód oraz Anna Hrycyk – biegi średnie i długie. Aktualnie w klubie pracę trenerską wykonują: Franciszek Barta, Zdzisław Giza, Mirosław Szybowski oraz Kazimierz Żuromski.