29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

leawndowski kołobrzeg

Przewodniczący Rady Miasta Piotr Lewandowski opracował zmiany do statutu miasta. Cel? Przywrócenie powagi radzie i ograniczenie ilości dyskusji. Jednak sposób, w jaki do tego przewodniczący chce doprowadzić, jest nieco kuriozalny. Zgodnie z przygotowanym projektem uchwały, radny w danym projekcie będzie mógł głos zabrać tylko raz. Jego wypowiedź nie będzie mogła trwać więcej niż 3 minuty. Tak skonstruowany zapis powoduje, że jeśli przewodniczący klubu zabierze głos w imieniu klubu, nie będzie już mógł go zabrać ponownie. I to nawet wówczas, gdy już pod koniec dyskusji będzie chciał zgłosić poprawkę do uchwały i przekonać do tego innych radnych. Nawet wówczas, gdy będzie to istotne z punktu widzenia miejskiej legislacji. - To trąci Białorusią - uważa radny Jacek Woźniak. Wtóruje mu Maciej Bejnarowicz, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

- To na razie jedno z rozwiązań - uspokaja Piotr Lewandowski. - Chcemy poprawić pracę rady i ukrócić to, co irytuje i większość radnych, ale także mieszkańców. Znika ad vocem, które wydłużało dyskusję, ale także chcemy ograniczyć ilość wystąpień radnych, przerzucając dyskusje na wystąpienia klubowe - dodaje przewodniczący. Zauważa jednak i to, co my wskazujemy, że tak skonstruowane ograniczenie może doprowadzić do kolejnych kontrowersji i ośmieszyć radę, a nie usprawnić obrady. - W przyszłym tygodniu spotkamy się z przedstawicielami klubów i będziemy dalej rozmawiać - informuje Piotr Lewandowski.

Zmiany w statucie idą dość mocno w kierunku przywilejów dla władzy wykonawczej, która może zabierać głos uprzywilejowany w sposób nieograniczony. Prezydent będzie mógł również dostarczać uchwały na 7 dni przed sesją. Co więcej, z obecnych 10 komisji, mają zniknąć aż 3. Kołobrzescy Razem i Nowy Kołobrzeg chcą zmniejszyć liczbę komisji, a zwiększyć jakość prac.

Aktualizacja:
Spotkanie przewodniczącego Piotra Lewandowskiego z klubami odbyło się w dniu dzisiejszym. - Podczas rozmowy ustaliliśmy, że najpierw zobaczymy, jak będą przebiegać obrady po likwidacji instytucji "ad vocem". Na razie będziemy się temu przyglądać i zmian w tym zakresie nie będzie - mówi naszemu portalowi przewodniczący Rady Miasta.