28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

kutry kołobrzeg

Polski rząd obiecywał równe i podmiotowe traktowanie rybaków. Okazuje się, że w całym rybołówstwie są równi i równiejsi. Ci równi to wszyscy pozostali, ci równiejsi to kutry o długości do 15 metrów. Dla niewtajemniczonych warto zaznaczyć, że w Polsce, zwłaszcza niespecjalnie zaznajomionych polityków w Warszawie, istnieją preferencyjnie traktowani właściciele jednostek do 15 metrów. Co więcej, budowane kutry osiągają rozmiar właśnie taki: 14,90 m. Jaki ostatnio wodowano w Stoczni Parsęta? Właśnie taki (przeczytaj). Rybacy śmieją się, że gdyby można budować kutry o długości 14,90 m, ale o szerokości 20 metrów i nadal by one pływały, w Polsce takie by budowano.

Tak zwani mali rybacy skutecznie walczą o różne przywileje. Spory pomiędzy właścicielami mniejszych i większych jednostek trwają od lat, ale teraz, jak mówią kołobrzescy rybacy, chyba ktoś kompletnie oderwał się od rzeczywistości. - Próbowaliśmy to tłumaczyć. Byliśmy w Warszawie. Ale tam, ci ludzie, którzy mają się pochylać nad problemem polskiego rybołówstwa, w ogóle nie chcą słuchać. Nikt z nami nie chciał rozmawiać - mówi jeden z armatorów, właściciel dużego kutra. To dziwne, bo minister Marek Gróbarczyk szczyci się tym, że obok rozwoju gospodarki morskiej, spotyka się z rybakami i z nimi rozmawia. Taka jest zrównoważona polityka Prawa i Sprawiedliwości. - Na spotkaniu w Warszawie, nie mogliśmy dostać nawet wsparcia lokalnego posła Czesława Hoca. Jakbyśmy zderzyli się z murem - mówią rybacy.

O co poszło? O limity. Unia Europejska zmniejszyła limity na połów ryb pellagicznych. I to dość poważnie. Polscy rybacy będą łowić mniej. Z tym trzeba się pogodzić, bo przełowienie Bałtyku jest faktem. Ale okazało się, że polski rząd postanowi jednak trochę w limitach namieszać. I jednostkom powyżej 15 metrów zabrano 10% śledzia i 22% szprota. Te zabrane kwoty połowowe przypadną tak zwanym małym kutrom. - Przyłowy, programy ochronne, to wszystko ciągle jest kierowane do małych armatorów. A my do cholery jesteśmy według posła Hoca instytucją dobroczynną? Ile można słyszeć, ciągle słyszeć, że my mamy mieć mniej, bo ci są mali i oni mogą mieć więcej. Ja mam do wyżywienia takich samych rybaków. Za nami stoją grupy producenckie, bo większość tych połowów małych kutrów pójdzie na kit, ale czy ktoś chce o tym słyszeć?

Zapytaliśmy posła Czesława Hoca o jego spojrzenie na sprawę. Według kołobrzeskiego polityka, faktycznie rząd wspiera małe kutry i tak zostały limity podzielone. Na pytanie, czy rząd zabrał biednym, żeby dać biednym, poseł stwierdził, że mniejsi armatorzy mogą złowić mniej, a ich koszty są w związku z tym i tak wyższe, jeśli idzie o efektywność połowów. Do tematu powrócimy. Liczymy na to, że do naszego artykułu odniesie się merytorycznie minister Gróbarczyk.