29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

ambulans kołobrzeg

Narasta problem braku lekarzy, którzy chcieliby pracować w Pogotowiu Ratunkowym. Zdarza się, że na dyżurach w Kołobrzegu nie ma obsady karetki specjalistycznej, w której obok ratowników byłby również lekarz. Z jednej strony, formalnie nie stwarza to zagrożenia. Z drugiej, jak mówią sami ratownicy, sprawa nie jest taka prosta, gdyż ratownik, zgodnie z prawem, nie wszystko może zrobić. A scenariusze zdarzeń pisze życie, nie ludzie...

O sprawę zapytaliśmy rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - W Kołobrzegu każdej doby stacjonują trzy zespoły ratownictwa medycznego (2 podstawowe i 1 specjalistyczny). Dodatkowo w powiecie kołobrzeskim stacjonuje zespół podstawowy w Rymaniu. Taka liczba i rodzaj zespołów ratownictwa medycznego są ustalane przez wojewodę zachodniopomorskiego w planie działania Państwowego Ratownictwa Medycznego w naszym województwie. Każdego dnia – bez względu na dzień tygodnia czy święto – liczba i rodzaj stacjonujących w powiecie kołobrzeskim zespołów jest taka sama - zaznacza Paulina Targaszewska.

Jednak liczba zespołów to jedno, a ich obsada, mowa tu zespole "S", to drugie. Powstaje także pytanie, jak kołobrzeżanie w tej kwestii będą zabezpieczeni w święta. - Jeżeli chodzi o obsady karetek specjalistycznych to od kilku lat systematycznie narasta problem z zapewnieniem obsady lekarskiej w tych zespołach. W dużym stopniu spowodowane jest to wygórowanymi kryteriami zawodowymi zawartymi w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Problem z lekarzami nie dotyczy tylko naszego województwa czy samego Kołobrzegu, ale całego kraju. Z problemem tym borykają się zarówno Stacje Pogotowia, jak i szpitale. Świadczą o tym kolejne ograniczenia w działalności szpitali.  Żeby zapewnić obsadę lekarską regularnie zamieszczamy ogłoszenia w Izbach lekarskich, w prasie oraz na stronie internetowej WSPR w Szczecinie. Dodatkowo – jeśli jest to możliwe – dowozimy transportem własnym lekarzy do zespołów specjalistycznych w miejscowościach, gdzie występuje brak lekarza w zespole specjalistycznym w naszym województwie. Niestety braki w obsadach zespołów specjalistycznych, także w Kołobrzegu, się zdarzają. Mimo licznych ogłoszeń, żaden nowy lekarz nie zgłosił chęci pracy w zespołach specjalistycznych WSPR. Czasowe braki lekarza w zespole specjalistycznym w Kołobrzegu zdarzają się w różne dni – nie ma tu reguły co do danego dnia tygodnia. Jeżeli chodzi o grafik świątecznych dyżurów członków zespołów ratownictwa medycznego nie jest on jeszcze ostateczny ( jest on uzupełniany do ostatniej chwili). Jeśli mimo starań, nie uda się zapewnić obsady lekarskiej w zespole specjalistycznym, wówczas taki zespół pełni dyżur o standardzie podstawowym (w składzie takiego zespołu jest dwóch ratowników medycznych bez lekarza) - informuje rzeczniczka.