29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

tęczowy piątek kołobrzeg

Moglibyśmy napisać, że w LO im. Mikołaja Kopernika odbyła się, tak ja w niektórych innych szkołach w Polsce, akcja pod tytułem "Tęczowy Piątek". To akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, której celem jest pokazanie, że "każdy uczeń i każda uczennica, niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, może czuć się bezpiecznie, liczyć na wsparcie i z przyjemnością przychodzić do szkoły". Jednak oficjalnie, w "czerwonym liceum" akcja się nie odbyła. Tak pisze o tym w szkolnym komunikacie dyrektor Józef Skorupiński: "Niniejszym informuję, że w bieżącym roku szkolnym nie wyraziłem zgody na oficjalne włączenie się szkoły w akcję „Tęczowy Piątek”. Z niepokojem obserwuję wykorzystywanie przez niektóre środowiska tematyki związanej z osobami LGBT+ do wzniecania nienawiści i podziałów społecznych. Udział szkoły w akcji zostałby niechybnie uznany przez te środowiska za swoistą prowokację i wykorzystany do próby zdyskredytowania pozytywnego wizerunku naszego liceum. Jako dyrektor szkoły jestem zobowiązany do zapewnienia uczniom i nauczycielom komfortowych warunków do nauki i pracy, dlatego też pomimo słusznej idei, jaka przyświeca akcji „Tęczowy Piątek”, uważam że jej przeprowadzenie przyniosłoby w tej sytuacji więcej szkód niż korzyści. Liczę na zrozumienie mojej decyzji przez uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Zapewniam, że „Kopernik” jest i będzie miejscem przyjaznym każdemu uczniowi i każdej uczennicy. Jednocześnie, w związku z zawiadomieniem otrzymanym z Komendy Powiatowej Policji o proteście przygotowywanym przez jedną z organizacji młodzieżowych w okolicach szkoły w piątek 25 października br. o godz. 13.30, proszę uczniów i nauczycieli, jak następuje:
1) Uczniów o:
a) niewychodzenie podczas przerw międzylekcyjnych z budynku szkoły,
b) zachowanie szczególnej ostrożności podczas opuszczania budynku szkoły, po zakończeniu zajęć oraz w czasie drogi do domu,
c) nieprowokowanie uczestników protestu słowami, gestami albo innymi zachowaniami;
2) Nauczycieli o:
a) zachowanie szczególnej uwagi i czujności podczas pełnienia dyżurów,
b) przeprowadzenie z uczniami – w miarę potrzeb i możliwości –dyskusji/rozmów na temat Tęczowego Piątku i kontrowersji jakie ta problematyka wywołuje w przestrzeni publicznej".

Przedmiotowa akcja już w ubiegłym roku wywołała wiele kontrowersji, zwłaszcza, że została wykorzystana w kampanii wyborczej. W tym roku, z protestem przyjechała grupka młodych konserwatystów. Przed szkołą pojawili się uczniowie. Na miejscu było też sporo policjantów, którzy zabezpieczali teren. Młodzież, która nie zgadza się z ochroną bliżej nieokreślonych grup młodzieży, wskazuje, że nie ma żadnych danych pochodzących ze szkoły o dyskryminacji seksualnej. Pytają również o tolerancję, prawo do przekonań i narzucanie lewicowej indoktrynacji tym młodym ludziom, którzy boją się powiedzieć, że uważają inaczej, bo mogą zostać uznani za nietolerancyjnych. Pytana młodzież licealna twierdzi natomiast, że wspiera wszystkich tych, którzy są dyskryminowani, bici, poniżani za swoją orientację seksualną, wskazując także, że nasz kraj nie jest krajem tolerancyjnym. Więcej w materiale dźwiękowym.

tęczowy piątek kołobrzeg