menu

SU-22 dostarczono już do muzeum

Samolot szturmowy SU-22 przewieziono ze Świdwina do Kołobrzegu. Będzie niebywałą atrakcją - pomnikiem na wystawie plenerowej Muzeum Oręża Polskiego.


SU-22 został dostarczony do Kołobrzegu w czwartek. 10-tonowa rura (bez silnika) została podniesiona przez dźwig i złożona na wystawie plenerowej. Teraz jeszcze zabytek trzeba złożyć. Samolot ma zostać ustawiony na specjalnej konstrukcji pod kątem 30 stopni, tak jakby właśnie startował. Będzie to wyglądało naprawdę imponująco, tym bardziej, że samolot ma 19 metrów długości.

Su-22 to wersja eksportowa samolotu Su-17 z możliwością regulacji skrzydeł, używana przez wojska Układu Warszawskiego. Samoloty te nadal używane są w Siłach Powietrznych i stanowią ich ważną część, niestety - coraz mniejszą. Są wycofywane z eksploatacji. Nie prowadzi się remontów głównych, a jedynie rutynowe przeglądy w bazach. Kołobrzeski egzemplarz został wycofany z Mirosławca i trafił do Świdwina. Stamtąd jeden samolot przewieziono do Kołobrzegu, a drugi model, dwumiejscowy na cele szkoleniowe, trafi do Rogowa.

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.