24 kwietnia 2024    |    Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
24 kwietnia 2024
    Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

budżet obywatelski kołobrzeg

Do 30 sierpnia trwa zgłaszanie projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasto Kołobrzeg. Ta edycja wydaje się być nieco bardziej skomplikowana, ze względu na przepisy ochrony danych osobowych czy konieczność załączenia kosztorysu. Jak mówi Joanna Pawlak, obsługująca zadanie związane z budżetem, zainteresowanie jest duże, ale na razie wpłynął jeden projekt. jest jeszcze czas na opracowanie dokumentów.

Tegoroczny budżet wyniesie 1 mln zł. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty w dwóch kategoriach: infrastrukturalnej (budżet na projekty - 800 tysięcy złotych; limit dla jednego projektu 400 tysięcy złotych) oraz społecznej (budżet na projekty - 200 tysięcy złotych; limit dla jednego projektu 40 tysięcy złotych).

Jak zgłaszać projekty? Propozycje projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego może zgłaszać wnioskodawca, który jest mieszkańcem Kołobrzegu. Wnioskodawca musi skonsultować swój pomysł z mieszkańcami Kołobrzegu i uzyskać poparcie projektu - zebrać podpisy od co najmniej 15 osób. Projekty mogą dotyczyć wszystkich spraw, które mieszczą się w kompetencjach gminy. Zgłoszenie propozycji projektu do budżetu obywatelskiego następuje na formularzu zgłoszeniowym. Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć czytelną listę osób popierających projekt. Formularze zgłoszenia jak i listy poparcia dostępne są na stronie www.bo.kolobrzeg.pl i w Biurze Obsługi Klienta. Do grupy osób popierających zgłoszony projekt nie wlicza się wnioskodawcy. Wnioskodawca może zgłosić maksymalnie dwa projekty: jeden z kategorii infrastrukturalnej i jeden z kategorii społecznej.

Mieszkaniec Kołobrzegu może poprzeć zgłoszenie dowolnej liczby projektów. W przypadku gdy wnioskodawcą jest osoba małoletnia na formularzu zgłoszeniowym należy uzyskać zgodę rodzica/opiekuna prawnego. Formularz zgłoszenia projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego jest dostępny na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego oraz w Biurze Obsługi Klienta. Wypełnione formularze zgłoszenia projektu wraz z wymaganymi załącznikami składa się w formie: papierowej osobiście w siedzibie Urzędu BOK, ul. Ratuszowa 13, 78-100 Kołobrzeg lub papierowej drogą pocztową na adres: Urząd Miasta w Kołobrzegu, ul. Ratuszowa 13, 78-100 Kołobrzeg.

Co należy wziąć pod uwagę pisząc projekt?
- musi należeć do katalogu zadań własnych gminy,
-  musi być zgodny z przepisami prawa,
- koszty realizacji projektu winny być oszacowane rzetelnie i kompleksowo,
- jest możliwy do zrealizowania w ramach środków przeznaczonych na daną kategorię Budżetu Obywatelskiego,
- realizacja jest możliwa w ciągu jednego roku budżetowego,
- jest ogólnodostępny,
- jest zlokalizowany na nieruchomościach stanowiących mienie miasta, nie koliduje z obowiązującymi w Mieście planami i programami, w tym z planami zagospodarowania przestrzennego,przedsięwzięciami wpisanymi do Wieloletniej Prognozy Finansowej, bądź też dla których miasto posiada opracowaną dokumentację techniczną lub podjęło działania w celu jej opracowania,
- nie zakłada wykonania wyłącznie dokumentacji projektowej.

Wnioskodawca zgłaszający projekt podaje szacunkowe koszty brutto zadania z uwzględnieniem wszystkich części składowych zadania. Obowiązkowymi pozycjami w kosztorysie są: koszty opracowania projektu, koszty zakupu oraz montażu materiałów, robocizny, zakupu sprzętu itp. Przy określaniu szacunkowego kosztu brutto zadania można korzystać z cennika miejskiego. Podczas etapu zgłaszania pomysłów Wnioskodawca ma prawo do konsultowania założeń i treści projektu z wydziałami Urzędu Miasta lub miejską jednostką organizacyjną w zakresie prawidłowego wypełnienia formularza, przybliżonych kosztów i lokalizacji projektowanych zadań, własności terenu, na którym przewiduje się realizację zadania. W razie stwierdzenia braków formalnych Wnioskodawca zostanie wezwany pisemnie lub za pomocą poczty elektronicznej o ich usunięcie w terminie 5 dni roboczych, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie projektu bez rozpoznania. W przypadku negatywnego wyniku oceny formalnej Wnioskodawca zostanie o tym pisemnie powiadomiony. Ocena negatywna musi zawierać uzasadnienie. Wnioskodawca ma prawo odwołać się od negatywnej oceny formalnej do prezydenta miasta, w terminie 5 dni roboczych. Warunkiem rozpatrzenia odwołania jest odniesienie się w jego treści do uzasadnienia. Odwołanie rozpatrywane jest w terminie 5 dni roboczych. W przypadku pozytywnego wyniku oceny formalnej, projekt zostaje przekazany za pośrednictwem Prezydenta do oceny merytorycznej właściwym komórkom organizacyjnym Urzędu Miasta.