28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

mieczkowska kołobrzeg

Prezydent Anna Mieczkowska zaprezentowała dziś szczegóły nowego programu skierowanego do mieszkańców Kołobrzegu. "Zdrowszy Kołobrzeg" rusza od dnia dzisiejszego. Swoim działaniem obejmuje on następujące kwestie:

- Szczepienia przeciwko grypie, które skierowane są do osób po 67 roku życia, przeprowadzi je Regionalny Szpital w Kołobrzegu.
W 2018 roku w Polsce na grypę zachorowało 5 414 765 osób, była to najwyższa zachorowalność od 1974 roku. W Kołobrzegu w 2018 roku zachorowało łącznie 11 385 osób, w tym 1 941 osób 65+. Na szczepienia obowiązują wcześniejsze zapisy, które można dokonywać osobiście lub telefonicznie w Regionalnym Szpitalu przy ul. Łopuskiego 31-33, w gabinecie lekarza POZ, wejście od strony podjazdu dla karetek. Rekrutacja dla osób chętnych na szczepienie przeciwko grypie będzie trwała w terminie od 2 do 19 września (od poniedziałku do czwartku w godz. 13-15). Telefon 94 35 30 356. Badanie wraz ze szczepieniem planowane jest w tym samym miejscu, co rekrutacja w okresie od 23 września do 22 października, również od poniedziałku do czwartku w godz. 13-15. Na szczepienia przeciwko grypie przeznaczono kwotę 50 tys. zł, dzięki czemu uda się zaszczepić przeciwko tej chorobie ponad 700 osób.

- Profilaktyka nowotworów prostaty, choroby cywilizacyjnej, będącej jedną z najczęstszych przyczyn zgonów mężczyzn. Profilaktyka obejmuje oznaczenie laboratoryjnego poziomu PSA. W latach 2010–2016 w grupie wiekowej 50+ zachorowania na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego w Polsce dotknęły ok. 151 tys. mężczyzn, w tym w województwie zachodniopomorskim 5 338 mężczyzn. W latach 2010-2016 w grupie wiekowej śmiertelność z powodu nowotworu złośliwego gruczołu krokowego w Polsce dotknęła 67 849 mężczyzn, w tym w woj. zachodniopomorskim 2 653 mężczyzn. Populacja mężczyzn w Kołobrzegu w wieku 50+ to  8 321 osób, badaniami w roku 2019 planuje się objąć 500 osób. Badanie laboratoryjne skierowane jest do mężczyzn po 50 roku życia i przeprowadzane będzie przez Przychodnię Inter Medical przy ul. Łopuskiego 52. Rejestracja osób zainteresowanych wykonaniem badania odbywać się będzie już od dziś osobiście na recepcji w parterze budynku naprzeciw wejścia głównego (tam gdzie rezonans, tomografia) lub telefonicznie pod nr tel. 94 713 62 43 (wew. 1). Kwota przeznaczona na to badanie to 13500 zł.

- Profilaktyka nowotworów piersi – rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Wykrywanie polega na samobadaniu, badaniu USG lub badaniu mammograficznym. W latach 2010-2016 w grupie wiekowej 20-49 lat zachorowania na nowotwory sutka dotyczyły w Polsce 51817 kobiet, w tym w woj. zachodniopomorskim 2542 kobiet. W latach 2010-2016 w grupie wiekowej śmiertelność z powodu nowotworu sutka dotyczyła w Polsce 10325 kobiet, w tym z woj. zachodniopomorskiego 453 kobiet. Wyliczona populacja kobiet w Kołobrzegu w wieku 20-49 roku życia to 10094, powyżej 50 roku życia do 69 roku,Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi (zgłaszalność w Kołobrzegu  42,75% - dane z MZ na 01 lipiec 2019 r.). Badania przeprowadzi Przychodnia Inter Medical  przy ul. Łopuskiego 52. Zapisy, już od dzisiaj, możliwe są osobiście na recepcji w parterze budynku naprzeciw wejścia głównego (tam gdzie rezonans, tomografia) lub telefonicznie pod nr tel. 94 713 62 43. Łączna kwota jaka została przeznaczona na badanie USG i mammograficzne wraz z poradą lekarską to 75000 zł

- Wczesne wykrywanie osteoporozy. Bezpłatne badania densytometryczne skierowane dla osób po 50 roku życia. Badania odbędą się w okresie jesiennym. Przez 5 kolejnych dni w centrum miasta stanie mobilne centrum, do którego mieszkańcy będą mogli udać się na badanie. Kwota przeznaczona na to zadanie to 8000 zł.