19 marca 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek

radni PiS Kołobrzeg

W połowie lipca, na ręce przewodniczącego Rady Powiatu Ryszarda Szufla, szef Klubu PiS w Radzie Powiatu Henryk Bieńkowski złożył pismo, w którym "jest gotów doprowadzić do konsensusu sprawę funkcjonowania Komisji Rewizyjnej". Warto tu przypomnieć, że to nie kto inny jak Bieńkowski jest winny powstania kryzysu w komisji, bo to on i radna Barbara Aściukiewicz nie chcą w niej pracować. Powodem jest osoba Wioletty Dymeckiej, dla radnych PiS nie do zaakceptowania. Powodem są personalne animozje, bo podnoszone argumenty przez opozycję nie znajdują umocowania w rzeczywistości.

Bieńkowski postawił więc warunki swojego powrotu:
"- Komisja Rewizyjna zaplanuje co najmniej 8 kontroli kompleksowych rocznie, a Rada to zaakceptuje oraz będzie akceptowała kontrole doraźne wnoszone przez 2 członków Komisji Rewizyjnej,
- Kontrole Komisji Rewizyjnej będą odbywały się w składach mieszanych, tj. opozycja - koalicja,
- Klubu radnych koalicji zgodzą się na zmianę przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, o ile ten nie będzie stosował tych zasad w pracach komisji,
- Powyższe zasady zostaną zawarte na piśmie przez wszystkie kluby są warunkiem niezbędnym przystąpienia do pracy członków naszego klubu".

Na pewno jest to jakaś nowość w stanowisku Klubu PiS w Radzie Powiatu, bo do tej pory była mowa jedynie o odwołaniu z funkcji szefa komisji Wioletty Dymeckiej. Ale teraz, po kilku tygodniach politycznego protestu, radni nie widzą potrzeby negocjowania czegokolwiek z opozycją. - Został wybrany skład Komisji Rewizyjnej głosami znacznej większości radnych, została wybrana przewodniczącą komisji Wioletta Dymecka, która realizuje zatwierdzony przez radnych plan pracy komisji. W związku z tym nie widzę potrzeby, żeby spełniać bezzasadne warunki, a nawet żądania pana radnego Bieńkowskiego czy Klubu Radnych PiS. Jednocześnie pragnę przypomnieć panu Bieńkowskiemu do czego został powołany radny, czyli słowa zawarte w art. 20 ustawy o samorządzie powiatowym, o których mówi tekst ślubowania przed objęciem mandatu radnego, m.in., że „…ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki…” oraz „…czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli…”. W związku z tym, w imieniu radnych Klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zwracam się do pana radnego Bieńkowskiego: jeżeli nie chce pan pracować sumiennie i rzetelnie w komisji rewizyjnej, to równie dobrze nie musi być pan radnym powiatowym i apeluję o złożenie mandatu, a zapewne osoba, która obejmie go po panu będzie miała więcej zapału i ochoty oraz czasu do pracy dla dobra mieszkańców powiatu - mówi szef Klubu SLD, Artur Wasiewski.

Żądań Bieńkowskiego nie rozumie również przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Wioletta Dymecka. Wskazuje, że bezprawne jest wpływanie w ustawowe kompetencje szefa Komisji Rewizyjnej przez kluby czy samą radę. - Według mnie, to zwykły szantaż i niezrozumienie zasad demokracji - komentuje Dymecka.