29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Radni mają bogaty porządek obrad i jak na razie podejmują decyzje o podwyżkach. Jak pisaliśmy, sprawa "Bastionu" spadła z porządku obrad.

Sesja rozpoczęła się od odznaczeń. Wręczał je w imieniu Prezydenta RP - wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko. Krzyżem Oficerski Orderu Odrodzenia Polski została odznaczona znana działaczka kołobrzeskiej opozycji - Irmgarda Szarawarska (w jej imieniu odznaczenie odebrała córka), a złote krzyże zasługi przyznano Jackowi Golińkiemu i Lechowi Pieczyńskiemu. Wyróżniony został także prezydent miasta. Janusz Gromek otrzymał złotą odznakę Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.

Już na samym początku sesji wycofano projekt uchwały w sprawie "Bastionu". Jak tłumaczył to przewodniczący klubu PO - Piotr Lewandowski, proponowany projekt uchwały nie satysfakcjonuje ani radnych, ani miasta. Było to bardzo enigmatyczne uzasadnienie. Prawda jest bowiem taka, że część radnych PO nie ma wystarczającej większości do podjęcia tej uchwały w pierwotnej wersji, tym bardziej, że prezydent miasta wniósł autopoprawkę.

Radni uchwalili również podwyżki za wywóz śmieci. Przeciw temu projektowi była opozycja: zarówno radni niezależni jak i lewica. Wskazywano, że nie ma żadnego sensownego uzasadnienia dla tak wysokich podwyżek. Platforma Obywatelska nie przejęła się tym i 11 głosami przyjęła podwyżki. Podobnie podwyższono opłaty za żłobek.

Obecnie trwa dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zwiększenia liczby miejsc sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 alkoholu z wyjątkiem piwa. Radni są podzieleni w tej kwestii, gdyż z jednej strony przedsiębiorcy potrzebują większej ilości koncesji na sprzedaż alkoholu, z drugiej, miasto musi przeciwdziałać alkoholizmowi i ograniczać liczbę miejsc, gdzie sprzedawany jest alkohol. Jak powiedział radny Andrzej Mielnik, im więcej miasto sprzeda alkoholu, tym ma więcej pieniędzy na profilaktykę antyalkoholową. Ostatecznie projekt uchwały został przyjęty większością głosów.

Handel dziki czy zalegalizowany?
Po pozytywnym zaopiniowaniu lokalizacji kasyna w hotelu Aquarius, radni starli się z uchwałą o wyznaczeniu lokalizacji handlowych w strefie A uzdrowiska. Doszło do ostrej wymiany słów pomiędzy radnym Cezarym Kalinowskim a Januszem Gromkiem. Kalinowski nie zgodził się na to, żeby od lokalizacji dzikiego handlu uzależniać środki finansowe na przedszkola czy oświatę, bo tworzy to w Kołobrzegu drugą Rumunię. Prezydent argumentował, że jest szansa na zmianę przepisów i trzeba wyznaczyć legalne punkty handlu, żeby walczyć z nielegalnym handlem. Przeciwko temu zaprotestował radny niezależny Andrzej Mielnik. Stwierdził, że to legalizacja nielegalnego handlu i wprowadzenie na Bulwar Szymańskiego jednego wielkiego dziadostwa. Mielnik w dodatku przypomniał, że w planie zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu nie ma nielegalnego handlu. Gromek ripostował, że przy tym nielegalnym handlu można ustawić handel legalny i będą wpływy do budżetu. Suchej nitki na retoryce prezydenta nie zostawił Bogdan Błaszczyk, który przypomniał, że wprowadzenie w ubiegłym roku legalnym kupców na bulwar, skończyło się totalnym bałaganem. Błaszczyk argumentował, że ten bałagan będzie pewnie w tym roku, dopóki nie będzie skutecznych narzędzi prawnych do walki z tym zjawiskiem, tyle, że w tym roku za ten bałagan będzie odpowiadał wprost samorząd. Ostatecznie, głosami PO uchwała została przegłosowana. Co ciekawe, w głosowaniu nie wzięła udziału Danuta Adamska-Czepczyńska.