25 kwietnia 2024    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

urząd kołobrzeg

W środę napisaliśmy o tym, że związki zawodowe pracowników oświaty nie zgadzają się z propozycjami prezydenta Anny Mieczkowskiej w sprawie dodatków nauczycielskich (przeczytaj). Dziś, otrzymaliśmy stanowisko magistratu w tej sprawie.

W nawiązaniu do Pana zapytania oraz materiału na Miastokolobrzeg.pl „Związkowcy rozjeżdżają propozycję Mieczkowskiej dla nauczycieli”, dotyczących uwag zgłaszanych przez związki zawodowe podczas prowadzonych konsultacji dotyczących projektu uchwały Rady Miasta Kołobrzeg w sprawie regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom szkół i przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Kołobrzeg dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz nagród i warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, wyjaśniam, że:

1) Odpis na fundusz dodatek na dodatek motywacyjny dla nauczycieli obecnie wynosi 10 %, natomiast propozycja Prezydenta Miasta, wynikający z realnych możliwości budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg, jest taka, aby dodatek motywacyjny zwiększyć do 11 %. Wyjaśniam, że wydatki na oświaty w 2019 r. stanowią 27,7% ogółu wszystkich wydatków, ponoszonych przez Gminę Miasto Kołobrzeg.  Natomiast w 2018 r. do średnich wynagrodzeń nauczycieli określonych w art. 30 ust. 3 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r., poz. 967 z późn. zm.) została dołożona kwotę 3 316 345,03 zł.

2) Trudno zgodzić się z poglądem związków zawodowych, że zadania określone  w § 10 ust. 2 pkt 5, 6 i 7 projektu regulaminu, za który przyznawany jest dodatek motywacyjny, realizują tylko i wyłącznie nauczyciele, a nie dotyczą one dyrektora szkoły. Wyjaśniam, że chodzi tutaj o takie zadania jak:
punkt 5) realizowanie zadań statutowych szkoły,
punkt 6) wysokie efekty w pracy dydaktycznej i wychowawczej szkoły, w tym:
a) osiągnięcia uczniów szkoły: naukowe, sportowe, artystyczne w skali miasta, regionu, województwa i kraju,
b) poszerzona oferta szkoły poprzez: wprowadzenie programów autorskich, innowacji i eksperymentów pedagogicznych oraz nowatorskich rozwiązań metodycznych,
c) dbałość o klimat wychowawczy szkoły poprzez rozwiązywanie konkretnych problemów wychowawczych,
d) podejmowanie efektywnych działań profilaktycznych zapobiegających zagrożeniom społecznym, zdrowotnym,
e) stwarzanie warunków sprzyjających rozwojowi samorządności i przedsiębiorczości uczniów,
f) angażowanie się szkoły w życie środowiska lokalnego,
g) udział w imprezach, konkursach i przeglądach organizowanych przy współpracy z instytucjami społeczno-kulturalnymi,
punkt 7) tworzenie przyjaznej atmosfery, sprzyjającej efektywności procesu kształcenia, wychowania i opieki.

3) Odnosząc się do kwestii różnicowania wysokości dodatku motywacyjnego dla nauczycieli i dyrektorów szkół i przedszkoli wyjaśniam, że są to powszechne uregulowana stosowane przez jednostki samorządu terytorialnego w regulaminach wynagradzania nauczycieli.   Takie zapisy obowiązują w regulaminach wynagradzania nauczyciel w placówkach oświatowych prowadzonych chociażby przez:  Powiat Kołobrzeski, Miasto Szczecinek, Złocieniec, Goleniów, Kalisz Pomorski, Szczecin.

4) Wyjaśniam, że dodatek motywacyjny jak sama nazwa wskazuje ma motywować nauczycieli do lepszej pracy, ma być narzędziem, który pozwala wyróżniać nauczycieli aktywnych, kreatywnych i zaangażowanych w realizację powierzonych obowiązków. Nie jest to stały element wynagrodzenia. Dlatego też może dochodzić do takich sytuacji, że jeden nauczyciel takiego dodatku nie otrzyma w ogóle, inny 5%, a jeszcze inny 15%, ponieważ tak została oceniona jego praca. Takie ustalenia zawiera również obecnie obowiązujący regulamin wynagradzania. Dlatego też nie ma zgody ze strony Prezydent Miasta na takie rozwiązanie, aby każdy nauczyciel miał zagwarantowaną dolną granicę dodatku motywacyjnego w wysokości 5%, którą związki zawodowe zaproponowały na spotkaniu w dniu 17.06.2019 r.

5) Jeszcze w kwestii oceny katalogu zadań, za który ma być przydzielany dodatek motywacyjny informuję, że tej kwestii różniły się same związki zawodowe. Podczas pierwszego spotkania ze związkami zawodowymi w sprawie projektu regulaminu, które odbyło się w dniu 21.05.2019 r.  przedstawiciel Zarządu Oddziału ZNP stwierdził, że katalog zadań zbyt szeroki, natomiast reprezentant Międzyzakładowej Komisji  Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” uważał że szeroki katalog zadań umożliwia dyrektorowi ocenę pracy nauczyciela, bez względu na, czy jest to pedagog szkolny, bibliotekarz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, czy nauczyciel nauczający konkretnego przedmiotu. Ostatecznie w trakcie dalszych prac projektem regulaminu katalog zadań został jeszcze poszerzony o propozycje zgłoszone przez Międzyzakładową Komisję  Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” pismem z dnia 10.06.2019 r., z których jedna dotyczyła zadań realizowanych przez nauczyciela, a druga przez dyrektora szkoły.

6) Jednocześnie informuję, że Prezydent Miasta uznała za uzasadnione postulaty związków zawodowych, aby z regulaminu usunąć te wszystkie zapisy, które dotyczącą terminu wypłaty poszczególnych składników wynagrodzenia, który określa już Karta Nauczyciela, sytuacji kiedy dodatek motywacyjny lub funkcyjny może pomniejszony lub niewypłacony. Projekt uchwały uwzględniający te zmiany zostanie przekazany do procedowania na najbliższą sesję Rady Miasta.

Michał Kujaczyński
Rzecznik Prasowy Prezydenta