Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

BIP Starostwa Powiatowego bywa nie tylko nieaktualny, ale w dodatku znaleźć coś w nim graniczy z cudem. Rzecznik starosty obiecuje zmiany.

Przeprowadziliśmy dzisiaj test. Zgodnie z obietnicą daną naszym Czytelnikom, zaczęliśmy się interesować trochę szerzej pracą Rady Powiatu. Jakie było nasze zdziwienie, gdy w poszukiwaniu informacji o posiedzeniach komisji Rady Powiatu w Biuletynie Informacji Publicznej, niewiele znaleźliśmy na ten temat. Wydaje się po lekturze BIP, że w sumie Rada Powiatu nic nie robi. To i tak pikuś. Bo trafienie na miejsce, w którym te informacje są przechowywane, graniczy z cudem. Przeprowadziliśmy dziś test na kilku osobach spoza Starostwa Powiatowego. Nikomu nie udało się trafić na podstawie lektury kategorii głównych w BIP.

Gdzie więc są te dane? Trzeba kliknąć na "Organizacja działania samorządu powiatowego". Nie wiadomo, co to ma wspólnego z działalnością komisji, ale widać się nie znamy. Tam jest link "Rada Powiatu". I gdzieś właśnie tam można znaleźć informacje o pracy radnych, jak jeszcze trochę poklikamy. Pytanie tylko, czy komuś chce się tak klikać? I gdzie podziały się aktualne informacje?

W tej sprawie zwróciliśmy się do rzecznika starosty - Marleny Wasilewicz-Wachowskiej. Ta przyznaje, że właściwych informacji na kilka dni przed komisją nie było i obiecuje poprawę. - Faktycznie, jeszcze tych danych nie wprowadziliśmy, ale już dziś wszystko będzie aktualne - obiecuje pani rzecznik. Faktycznie, lepiej późno niż wcale. Starosta obiecywał, że starostwo będzie przejrzyste, a jego drzwi zawsze otwarte (ciekawe, bo nawet zdjęto je z zawiasów). Warto więc uprościć nieco dostęp do informacji, bo BIP jest dla ludzi, nie dla urzędników. Wtedy pani rzecznik nie będzie musiała bronić urzędu własną piersią. A do tematu pracy Rady Powiatu jeszcze powrócimy.