28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

pomnik nkwd kołobrzeg

Po naszej publikacji o propozycji lokalizacji Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezyńców w Parku Teatralnym przy Lapidarium Żydowskim, głos w sprawie zabrała Gmina Wyznaniowa Żydowska. "(...) Dla nas zgodnie z prawem religijnym teren cmentarza jest cmentarzem po wsze czasy i gdzie obowiązuje nakaz bezwzględnego szacunku i nie zakłócanie spokoju zmarłym. Mając powyższe na uwadze zgodnie z ustawą regulującą stosunki Państwa Polskiego z Gminami Wyznaniowymi Żydowskimi i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wszelkie sprawy i działania dotyczące cmentarzy żydowskich należy uzgadniać z Komisją Rabiniczną d/s Cmentarzy Żydowskich z siedzibą w Warszawie oraz powiadamiać Związek GWŻ i właściwą terytorialnie Gminę Wyznaniową Żydowską" - czytamy w piśmie jakie do Rady Miasta Kołobrzeg skierowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Szczecinie.

W ostatnich latach można zaobserwować, że coraz więcej organizacji chce budować w Kołobrzegu pomniki, chcąc stawiać je na skwerach i w parkach, nie bacząc na ich tragiczną wymowę i pamięć, bez związku z miejscem, w którym mają one stanąć. Tym razem sprawa weszła w konflikt z historią przedwojenną. Być może faktycznie, jak pisze część naszych czytelników, a także jak uważają radni - tego rodzaju pomniki powinny powstawać na kołobrzeskim cmentarzu...