menu
Ogłoszenia ***  Audi a4 b7 1,9 tdi kombi   (Motoryzacja)  ***  wynajmę kawalerkę niepalącej studentce na czas szkoły  (Mieszkania)  ***  Zatrudnię kucharza  (Dam Pracę)  *** 

Na drodze stało Rościęcino

Muzeum Oręża Polskiego nie rezygnuje z plenerowych spektakli w kolejne rocznice walk o Kołobrzeg. Tym razem wszystko odbędzie się w Rościęcinie.


Organizatorzy spektaklu: Muzeum, Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Uśmiech" oraz Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej w swoim scenariuszu przypominają, że zanim na drodze polskich i radzieckich żołnierzy stanął Kołobrzeg, przeszli lub przejechali ono przez wiele podkołobrzeskich miejscowości. Posłużyły one jako ośrodki zgrupowania oraz siedziby sztabów jednostek przełamujących kolejne pierścienie niemieckiej obrony.

Wśród zajętych przez podkomendnych generała Popławskiego wsi było również zamieszkałe przez zaledwie dwieście osób Rościęcino. Choć wydawać by się mogło, że miejsce to nie odegrało istotnej roli podczas oblężenia Kołobrzegu, to właśnie wysadzenie w powietrze miejscowego ujęcia wody, stanowiło jeden z sygnałów do rozpoczęcia walk o port, a po ich zakończeniu, tutaj ulokowano obóz przejściowy dla niemieckich jeńców. W dniach od 8 do 12 marca 1945 roku w miejscowości stacjonowało dowództwo 2. Brygady Artylerii Haubic, a w okolicy rozlokowano szereg innych pododdziałów. Spektakl odbędzie się 5 marca o godz. 12.00 w Rościęcinie.

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.