25 kwietnia 2024    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

kołobrzeg śmieci

Trwa dalszy ciąg kuriozalnej sytuacji, w której miasto wypowiedziało umowę na wywóz odpadów firmie ATF. Problem w tym, że firma dowiedziała się o tym za pośrednictwem mediów jeszcze przed zakończeniem kampanii wyborczej. Pomimo, że nie dostarczono spółce dokumentów, śmieci zaczęła odbierać Zieleń. Teraz więc to ATF skutecznie zerwał umowę z miastem. I naliczył kary umowne: 1 mln zł. Poniżej zamieszczamy oświadczenie ATF.

Oświadczenie w sprawie wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym przez konsorcjum firm ATF sp. z.o.o. sp.k. oraz LOTOF SYSTEM sp. z o.o. umowy dot. odbioru i transportu odpadów komunalnych na terenie Kołobrzegu

Szanowni Państwo,
Informujemy, iż 6 listopada br. konsorcjum firm ATF sp. z.o.o. sp.k. oraz LOTOF SYSTEM sp. z o.o. wypowiedziało ze skutkiem natychmiastowym zawartą 20 czerwca br. umowę dot. odbioru i transportu odpadów komunalnych na terenie Kołobrzegu. Podkreślamy jednocześnie, że mimo pojawiających się od końca października doniesień medialnych o tym, iż władze Miasta Kołobrzeg zdecydowały się na wypowiedzenie ww. umowy, wypowiedzenie to nadal nie zostało nam skutecznie doręczone.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Urząd Miejski został zaskoczony wynikiem przetargu i od początku oczekiwał innego rozwiązania sytuacji. Od momentu podpisania umowy Zamawiający przejawiał brak otwartości na sugestie dotyczące terminu i sposobu zmiany operatora, tak aby były one nieuciążliwe dla mieszkańców.Od kilku dni mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją, w której odpady z pojemników należących do konsorcjum ww. firm odbiera bez ustalenia z nami inny operator, a mianowicie Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu sp. z o.o. Stanowi to w naszej ocenie rażące naruszenie lojalności kontraktowej, a w efekcie znacząco utrudnia lub wręcz uniemożliwia nam prawidłową realizację umowy. Decyzję o zakończeniu współpracy z Miastem podjęliśmy, ponieważ w tych warunkach nie jesteśmy w stanie skutecznie realizować umowy – nie z naszej winy, a w związku m.in. z szeregiem zaniechań, jakich dopuścił się Zamawiający. Ponadto Zamawiający nagminnie uchyla się od zapisanego w umowie obowiązku współpracy z nami, co przejawia się m.in. w nieakceptowaniu lub akceptowaniu ze znaczną zwłoką harmonogramu odbioru odpadów komunalnych.

Oprócz tego Miasto nie przekazało nam przed rozpoczęciem realizacji umowy poprawnie sporządzonego wykazu punktów wywozowych, które powinny zostać wyposażone w pojemniki, z uwzględnieniem ich rodzaju i ilości oraz częstotliwości opróżniania; przez dłuższy czas tolerowało, że Zieleń Miejska nie usuwała swoich pojemników na odpady, co uniemożliwiało prawidłową realizację ciążących na nas obowiązków; nie podjęło dotąd efektywnych działań zmierzających do wyegzekwowania od właścicieli nieruchomości realizacji ciążących na nich obowiązków wynikających z Regulaminu utrzymania czystości o porządku na terenie Gminy Miasto Kołobrzeg; nie przeprowadziło akcji informujących o modyfikacji systemu odbioru odpadów komunalnych; wymagało od nas realizacji zadań, których nie przewidywała umowa ani opis przedmiotu zamówienia.

Podkreślamy też, że Miasto mimo wezwań bezpodstawnie wstrzymywało lub opóźniało płatność należnego nam comiesięcznego wynagrodzenia za wykonywane usługi;
niezasadnie i niezgodnie z prawem potrącało wierzytelności tytułem rzekomych kar umownych, naliczonych z niedochowaniem należytej staranności.  W naszym najgłębszym przekonaniu mamy do czynienia z rażącym brakiem profesjonalizmu ze strony Miasta, które do momentu skutecznego wypowiedzenia umowy z nami jest tą umową związane. Co więcej, konsorcjum ATF i LOTOF SYSTEM ze swojej strony umowę tę wypełnia należycie, przestrzegając wszystkich jej zapisów.

Dowodem na naszą dobrą wolę niech będzie choćby fakt, iż wypowiedzenie umowy przekazaliśmy najpierw skutecznie Urzędowi Miasta, a dopiero później – za pośrednictwem Państwa - komunikujemy je opinii publicznej. Niestety Miasto zdecydowało się  na odwrotną kolejność, nad czym ubolewamy. Podkreślamy wreszcie, że będziemy dochodzić od Zamawiającego swoich praw dotyczących kar umownych w związku z niemożnością realizacji kontraktu oraz odszkodowania za poniesione straty.

W oświadczeniu przekazanym 6 listopada br. Zamawiającemu wezwaliśmy go do zapłaty nam kwoty 983 tys. 664 zł tytułem kary umownej. Ponadto zaprosiliśmy Zamawiającego do polubownego ustalenia sposobu, w jaki - bez niedogodności dla Mieszkańców - nastąpi odbiór dostarczonych przez nas pojemników przeznaczonych do odbioru odpadów komunalnych.

Z poważaniem,
Zarząd ATF sp. z o.o. sp.k.