28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Następne wybory w Kołobrzegu odbędą się według ordynacji większościowej. Miejska scena polityczna może ulec znacznej rekonstrukcji.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał Prawo Wyborcze. Głosowało za nim 430 posłów, a więc zdecydowana większość Sejmu. Zawarto w nim wiele nowatorskich rozwiązań, jak możliwość dwudniowego głosowania, czy też głosowanie korespondencyjne dla Polaków zagranicą. Kodeks dotyczy wszystkich rodzajów wyborów. Głosować będzie można od godziny 7 do 21.

Nowością są parytety wyborcze. Lista wyborcza nie zostanie zarejestrowana, jeśli nie będzie miała 35-procentowego udziału kobiet lub mężczyzn. Posłowie machnęli na to ręką, bo odrzucili poprawkę, że w pierwszej trójce musi być kobieta. Tak więc kobiety tak, ale jak mówią obeznani z kuluarami polityki, będą walczyły o 10 miejsce z lodówką. Niewidzący będą mieli dostępne dla siebie karty wyborcze w języku Braille'a. Do każdego wyborcy będą dostarczane powiadomienia z informacjami o terminie i rodzaju wyborów, miejscu lokalu wyborczego, w którym można głosować, oraz o tym, jak oddać głos, by był on ważny.

Największą zmianą jest wprowadzenie okręgów jednomandatowych we wszystkich miastach, poza tymi na prawach powiatu. Oczywiście to zawdzięczamy senatorom nie posłom. Posłowie wprowadzili okręgi jednomandatowe tylko w miastach do 40 tysięcy mieszkańców. Podobnie senatorowie wprowadzili jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, bo tu posłowie pomimo oczekiwań społeczeństwa nic nie zmienili. Zresztą posłowie, pomimo gremialnego głosowania za ustawą, uchwalili bulba, którego naprawił Senat. Ustawa zawiera 553 artykuły, a senatorowie uchwalili 314 poprawek. Tak wygląda kształtowanie prawa w Polsce.

W przypadku Kołobrzegu nowa ustawa zmienia bardzo dużo. W wyborach samorządowych trzeba będzie utworzyć 21 okręgów wyborczych. Jest to bardzo niekorzystne dla partii politycznych, gdyż w ordynacji większościowej mandat uzyskają ci kandydaci, którzy w okręgu otrzymają najwięcej głosów. Poza tym, w przypadku wygaśnięcia mandatu przypadnie on nie następnemu kandydatowi z listy, tylko następnemu kandydatowi, który miał największy kolejny wynik w okręgu. Dla przykładu, gdyby ordynacja większościowa funkcjonowała już w 2010 roku, osobą, która w Radzie Miasta zastąpiłaby Janusza Gromka, byłby Henryk Carewicz (231 głosów), a nie Wiesław Parus (157). Ten przykład wybitnie pokazuje, jak bardzo upolityczniony mamy samorząd i jak nic do powiedzenia nie mają w tej sprawie wyborcy.

Nowe przepisy dadzą wiele do myślenia partiom politycznym, zwłaszcza Platformie Obywatelskiej. Za 4 lata bowiem przygotować listy z nazwiskami, które partiom zapracują na mandaty, to będzie za mało. Za 4 lata trzeba będzie mieć nazwiska, na które zagłosują wyborcy, a właściwie jak najwięcej wyborców. Inaczej o sensownej większości w Radzie Miasta można zapomnieć. Okręgi jednomandatowe bowiem to także loteria, a wyborcy bywają kapryśni. Przy bezpośrednim wyborze prezydenta może to dla niego oznaczać brak stabilnej i przewidywalnej większości w Radzie Miasta. W konsekwencji, przyszły prezydent będzie musiał bardziej liczyć się z opozycją. Choć kto wie, może do tego czasu zmieni się ustawa...