29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Policjanci apelują o ostrożność, gdyż przestępcy ciągle podejmują nowe próby oszukania seniorów i przejęcia ich oszczędności. Dzisiaj w Kołobrzegu kilka osób odebrało telefony od kobiety, podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, jednak wyedukowani i świadomi zagrożenia seniorzy nie dali się zwieść oszustom.

Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów nie ustają w swojej przestępczej działalności. Dzisiaj dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu odebrał kilka sygnałów o oszustach. Z relacji seniorów wynika, że na ich numery stacjonarne dzwoniła kobieta, która podawał się za funkcjonariuszkę CBŚP. Policjanci apelują o ostrożność, gdyż przestępcy ciągle podejmują nowe próby oszukania seniorów i przejęcia ich oszczędności.

Wiedza i świadomość kołobrzeskich seniorów, którzy odebrali tajemnicze połączenia, co do zagrożeń ze strony oszustów działających metodą "na policjanta" okazała się na tyle duża, że żadna z tych osób nie padła ofiarą oszustów. Ich podejrzenia wzbudziły pytania, jakie zaczęła zadawać rzekoma funkcjonariuszka dotyczące ich zasobów finansowych, czyli ile mają pieniędzy, czy posiadają biżuterię, jakie mają konta bankowe itp. Seniorzy natychmiast kończyli rozmowę, rozłączając się i dzwoniąc na numer komendy Policji, by potwierdzić swoje przypuszczenia, co do próby oszustwa. Tu dowiadywali się, iż kontaktował się z nimi oszust podszywający się pod stróży prawa.

Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów są w dalszym ciągu bardzo aktywni. Zawsze tego typu zapytania telefoniczne powinny wzbudzać ostrożność. Podczas nawiązanej rozmowy domniemany policjant informuje seniora, iż prowadzona jest operacja policyjna, mająca na celu zatrzymanie osób okradających osoby starsze dlatego też, należy postępować zgodnie z przekazanymi przez telefon instrukcjami. Podczas rozmów senior jest informowany, że gotówka, którą ma na koncie jest zagrożona i może zostać skradziona, więc na czas prowadzonych działań należy ją wypłacić i przekazać policjantowi, który po nią się zgłosi lub też pozostawić w miejscu wskazanym np. koszu na śmieci na ulicy.

Historie, jakie tworzą i wykorzystują oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania, po czym ograbienie z oszczędności.
Apelujemy o ostrzeganiu swoich najbliższych seniorów o tego typu oszustach