Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

GDDKiA ma żal, że Gromek otworzył obwodnicę

Pisaliśmy wczoraj, że obwodnica została otwarta o godz. 13.25, a potem, ją zamknięto, żeby miasto mogło otworzyć ją oficjalnie (zobacz). Dziś otrzymaliśmy stanowisko Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w tej sprawie.

"W związku ze zorganizowanym przez Prezydenta Kołobrzegu „oddaniem do ruchu" III etapu obwodnicy Kołobrzegu i pojawiającymi się po tym wydarzeniu informacjami prasowymi zawierającymi nieprawdziwe stwierdzenia GDDKiA O/Szczecin informuje, iż droga została udostępniona do ruchu około godziny 13 w dniu wczorajszym. Zorganizowane około godziny 14.30 przez samorząd „przecięcie wstęgi" odbyło się na oddanej już wcześniej do ruchu drodze bez informowania GDDKiA O/Szczecin o planach organizowania „przecięcia wstęgi", a co więcej wbrew wcześniejszym ustaleniom z władzami Kołobrzegu, które mówiły o technicznym otwarciu drogi i braku oficjalnych uroczystości. Etap III obwodnicy Kołobrzegu powstał ze środków Skarbu Państwa w ramach budowy drogi S6 na odcinku Kołobrzeg Zachód – Ustronie Morskie.
W związku z powyższym ze zdziwieniem przyjmujemy zarzuty o braku przedstawicieli inwestora i wykonawcy na tej „uroczystości". Nieprawdą jest również to, iż udostępnienie drogi do ruchu było w jakikolwiek sposób przekładane. W miniony poniedziałek prace rozpoczęła komisja odbiorowa, która zgłosiła uwagi. Wykonawca zastosował się do tych uwag i w środę po usunięciu nieprawidłowości przedstawiciele GDDKiA oraz Inżyniera Kontraktu dokonali ostatecznego odbioru technicznego drogi, po czym trasa została niezwłocznie udostępniona dla ruchu, tak aby wszyscy kierowcy mogli z niej korzystać. Warto przy tym zaznaczyć, iż obwodnica Kołobrzegu została oddana do ruchu ponad rok wcześniej niż planowane zakończenie realizacji całości drogi S6.
Informujemy również, iż w związku z zaistniałą sytuacją badamy kwestie prawne związane z zablokowaniem ruchu na czynnej już drodze przez organizatorów tego wydarzenia".

Problem polega na tym, że trwa kampania przedwyborcza, a oddania obwodnicy do ruchu, politykom PiS nie udało się wykorzystać tego faktu. Wyprzedziła ich ekipa Platformy Obywatelskiej, z tą wszakże różnicą, że Janusz Gromek, jako prezydent Kołobrzegu, ma koronny udział w budowie kołobrzeskiej obwodnicy, a dzięki zaangażowaniu jego czy zastępcy Jerzego Wolskiego wraz ze współpracownikami, możemy jechać III etapem obwodnicy już dziś, a nie za rok. Na marginesie, GDDKiA nie zauważyło, że przekazało czasowe prawo do użytkowania drogi na rzecz gminy Miasto Kołobrzeg, więc trudno teraz będzie stawiać zarzuty miastu, że wykonywało to, co wolno mu było robić, także czasowo zamknąć drogę.