28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Ile naprawdę kosztuje Skoda prezydenta?
Komisja Rewizyjna zajęła się sprawą kosztów samochodu prezydenta, którym w większości podróżuje Janusz Gromek. Sprawą zajęły się również media. Swoje argumenty przedstawił radny Jacek Kalinowski, a także sekretarz Ewa Pełechata. Tyle, że nikt nie odpowiedział na pytanie, ile faktycznie kosztuje podatników utrzymanie pojazdu marki Skoda SuberB. Zapytaliśmy o to magistrat.

Zanim przejdziemy do danych liczbowych, warto przyjrzeć się protokołowi Komisji Rewizyjnej. W 2012 roku, miasto zakupiło skodę za 110 tys. zł. Eksploatowano ją przez 52 miesiące. Pojazd ten sprzedano w 2017 roku w przetargu, za łączną kwotę 52 305 zł. Przez ten okres, łączny koszt eksploatacji auta wyniósł 143 668 zł. W kwietniu 2017 roku, miasto postanowiło zmienić zasady użytkowania swojego głównego pojazdu służbowego. Zamiast kupować, magistrat wynajął samochód. Miesięcznie, kosztuje to 3793,60 zł. Skoda będzie wykorzystywana przez 36 miesięcy i może zrobić maksymalny przebieg 120 tysięcy kilometrów.

Podsumujmy. Łączne koszty eksploatacji pojazdu z 2012 roku to 91 363 zł. Skąd ta kwota? To wszystkie koszty minus kwota, jaką miasto w 2017 roku pozyskało ze sprzedaży auta. Jeśli podzielimy tę kwotę na 52 miesiące, da nam to średnią kwotę 1757 zł miesięcznie. Natomiast, w przypadku najmu pojazdu, jeśli miesięczny koszt pomnożymy przez 36 miesięcy (miasto wskazuje 39 miesięcy eksploatacji, ale pomińmy to w tym momencie), da nam to kwotę całkowitą 136 569,60 zł. Gdyby miasto użytkowało pojazd przez 52 miesiące, zakładając, że kwota miesięczna byłaby niższa, to jak kształtowałyby się koszty? Tego nie wiemy, ale możemy zrobić prostą symulację: 52 x ok. 3348 zł = 174 096 zł.

Co powyższe oznacza? Zakładając eksploatację obu pojazdów w ich kosztach całkowitych przez 52 miesiące, zakup do najmu, okazuje się być droższy: 143 668 do 174 096 zł. Na nasze zapytanie, magistrat odpowiedział, że koszt skody za 52 miesiące wyniósł 143 668 zł, a koszt najmu za 39 miesięcy wyniesie 147 950 zł. Miasto wskazuje więc, aby porównać koszty dla tych 39 miesięcy. To sprawdzamy: 3683 zł do 3793. Najem wychodzi nieco drożej. Jest jedno ale. Jeśli łączne koszty skody pierwszej pomniejszymy o przychód ze sprzedaży tego pojazdu, łączne koszty miesięcznej eksploatacji za 39 miesięcy, jakby chciał magistrat, wychodzą gorzej, mianowicie: 2342 zł do 3793 zł. Oznacza to, że koszt najmu w stosunku do zakupu pojazdu jest o 38,3% wyższy.

Urząd Miasta argumentuje, że do rachunku należy doliczyć jeszcze koszty osobowe, których nie uwzględnia rozliczenie kosztów skody z 2012 roku, natomiast umowa najmu z 2017 roku przenosi je poza urząd. Analiza wskazuje, że miasto ma na ten cel 1451 zł. Pozwalałoby to zatrudnić pracownika na pół etatu, zakładając, że przez 20 godzin tygodniowo zajmowałby się on pojazdem marki Skoda. Taka argumentacja byłaby prawdziwa, gdyby magistrat w ten sposób, a więc na zewnątrz, zarządzał całą swoją flotą. A tak nie jest.

Nowa skoda w magistracie