menu
Ogłoszenia ***  Audi a4 b7 1,9 tdi kombi   (Motoryzacja)  ***  wynajmę kawalerkę niepalącej studentce na czas szkoły  (Mieszkania)  ***  Zatrudnię kucharza  (Dam Pracę)  *** 

Wszyscy świętujemy Trzech Króli

Czy ktoś wierzy czy nie, 6 stycznia ma wolne od pracy. Dziś wspominamy Trzech Króli, kredą smarujemy drzwi K+M+B i mamy super długi weekend.


Wolne w Trzech Króli to prezent od parlamentarzystów. Z jednej strony przywrócono 6 stycznia jako dzień wolny od pracy, 50 lat temu zlikwidowany przez komunistów, z drugiej zabrano wolne za święto przypadające w dzień wolny od pracy. Ale to nic, Polacy świętują, bo od 1 stycznia zdążyli się zmęczyć, a przy okazji w długi weekend (wystarczy wziąć urlop w piątek) można czmychnąć na narty. Drogi już odśnieżone.

Problem z Trzema Królami jest jednak inny. Prawdopodobnie nigdy nie istnieli. Biblia o nich nie wspomina ni słowem. Są tylko słowa o Mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do Jerozolimy pytając gdzie jest nowo narodzony król żydowski. Ewangelia św. Mateusza pisze o tym tak: "A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali mu dary: złoto, kadzidło i mirrę".

Pierwotnie było to święto Objawienia Pańskiego i było związane z 25 grudnia, a więc bezpośrednio z narodzeniem pańskim. Wraz z początkiem średniowiecza, święto to nabrało dużego znaczenia i stało się niezwykle popularne. Od VI wieku, za sprawą Cezarego z Arles, pojawili się Trzej Królowie, a ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, funkcjonują już od wczesnego średniowiecza. Od XII wieku jest to święto powszechne w całej Europie.

Także napis, jaki poświęconą kredą robimy na drzwiach naszych mieszkań: K+M+B, w pełni utożsamiamy z imionami Trzech Króli. Tymczasem skrót ten należy rozumieć inaczej: Christus (C=K) mansionem (M) benedicat (B) – niech Chrystus błogosławi to mieszkanie.

Tradycje święta Trzech Króli doskonale są widoczne w kołobrzeskiej bazylice. Do naszych czasów zachowały się aż dwa dzieła sztuki, poświęcone Objawieniu Pańskiemu. Pierwsze z nich to złocony tryptyk z ok. 1496 roku. Drugie, to obraz olejny na desce z ok. 1500 roku, który ufundował Benedykt Adebar, ze słynnego rodu Adebarów (Bocianów). To Jakub Kasper Adebar, przywódca buntu mieszczańskiego, został sc==ścięty w grudniu 1524 roku przed ratuszem. Spoczywa po wsze czasy we wnętrzu bazyliki...

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.