menu
Ogłoszenia ***  Audi a4 b7 1,9 tdi kombi   (Motoryzacja)  ***  wynajmę kawalerkę niepalącej studentce na czas szkoły  (Mieszkania)  ***  Zatrudnię kucharza  (Dam Pracę)  *** 

Grekokatolicy szykują się do Wigilii

W Parafii Greckokatolickiej p.w. Opieki Matki Bożej zakończono już przygotowania do Wigilii Bożego Narodzenia. Dziś jest to dzień wolny od pracy.


Grekokatolicy obchodzą swoje uroczystości 13 dni później niż katolicy obrządku łacińskiego, a wynika to wyłącznie z różnicy kalendarza gregoriańskiego i juliańskiego. To oczywiście nie jedyne różnice w samym obchodzeniu Bożego Narodzenia. Katolicy obrządku łacińskiego dzielą się opłatkiem, a grekokatolicy prosforą, czyli przaśnym chlebem z miodem.

Dla Grekokatolików nie jest już niedogodnością to, że czas ich świąt nie jest wolny do pracy. Wigilia jest już dniem bez obowiązków pracowniczych. Choć może być to małą pociechą, gdyż Boże Narodzenie obchodzi się przez 3 dni. Są to święta rodzinne, ze szczególną i bogatą liturgią. W cerkwi nie ma szopki, pojawia się za to ikona Bożego Narodzenia. W kołobrzeskiej cerkwi ubrano też skromnie dwie choinki.

Więcej na temat świąt Narodzenia Pańskiego w rozmowie z księdzem Markiem Sośnickim administratorem parafii Opieki Matki Bożej w Kołobrzegu.
{mp3}sound2/grekokatolicy{/mp3}

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.