18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Wsparcie dla społeczników w naszym powiecie

W zdrowym ciele zdrowy duch, z tego założenia wyszli mieszkańcy Kołobrzegu, którzy poprzez spacery i wycieczki rowerowe zachęcali osoby chorujące psychicznie do aktywności. Pomysł grupy nieformalnej wsparło lokalne stowarzyszenie Feniks i tak udało się skorzystać ze środków programu Społecznik. W tym roku środków na działania dedykowane mieszkańcom będzie dwa razy więcej, aż 3 mln zł. Do pisania projektów i aktywności zachęcała w Kołobrzegu Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa.

Sami zrealizowali dwa projekty, a dwóm kolejnym pomogli zaistnieć. Stowarzyszenie Feniks z Kołobrzegu to idealny przykład tego jak aktywni potrafią zarażać dobrą energią innych. To również dowód na to jak prostym Programem mikrograntowym jest Społecznik. Wystarczyło kilka osób do stworzenia nieformalnej grupy, a opieka stowarzyszenia doprowadziła w ubiegłym roku do szczęśliwego końca takich projektów jak Czas na rower – integracja, aktywizacja i promocja aktywności fizycznej wśród osób chorujących psychicznie oraz Spacer po zdrowie – profilaktyka zdrowia psychicznego poprzez ruch.

- Państwa akcje służą nam wszystkim, tworzycie swoistą modę na wspieranie innych i aktywność. Tworzycie modę na społecznictwo! W tym roku chcąc zdobyć wsparcie w ramach inicjatyw obywatelskich będziecie musieli przekonać mieszkańców do oddania głosu na Wasz projekt. Podnosimy poprzeczkę, ale dzięki temu wiedza o Społeczniku i tworzących wspaniałe rzeczy społecznikach dotrze do jeszcze większej grupy osób - mówiła do mieszkańców powiatu kołobrzeskiego członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

Inicjatywy obywatelskie, czyli innowacyjna forma budżetu obywatelskiego to tegoroczna nowość Programu Społecznik. W ten sposób można sięgnąć po nawet 10 tys. zł. O tym, które z projektów otrzymają wsparcie zdecydują mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Środki pozwolą animatorom z miast i wsi przeprowadzić wiele różnorodnych działań: od wydarzeń artystycznych, przez spotkania integracyjne, po drobne inwestycje. Podobnie zadania można realizować również dzięki mikrodotacjom do 3 tys. zł, które były fundamentem Społecznika. W tym przypadku podobnie jak w roku ubiegłym, wnioski ocenia Komisja składająca się m.in. z przedstawicieli Operatora Programu, Samorządu Województwa czy przedstawicieli różnych środowisk. Wnioski o dofinansowanie projektów już można składać. Pierwszy nabór trwa do 25 kwietnia.

Szczegóły Programu można znaleźć na stronie http://karrsa.eu/program-spolecznik/ gdzie znajduje się m.in. odnośnik do generatora wniosków, który usprawnia i ułatwia aplikowanie o wsparcie. Operatorem programu społecznik jest Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. z którą można się skontaktować mailowo pisząc na adres bospolecznik2018@karrsa.pl lub spolecznik2018@karrsa.pl , a także telefonicznie pod numerem 94 341 63 30 .
Wszelkich informacji udzielają także lokalni animatorzy Programu: Paulina Czechowska – p.czechowska@karrsa.pl  660 175 211 oraz Romana Kowalewicz – r.kowalewicz@karrsa.pl  660 239 373 .