28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Odszedł ksiądz Józef Słomski

Dziś o godz. 21.43 odszedł do Domu Pana ksiądz prałat Józef Słomski, wieloletni proboszcz Parafii Wniebowzięcia Marii Panny w Kołobrzegu, Honorowy Obywatel Kołobrzegu. Ostatnie lata swoje zycia spędzał w Domu Księży Emerytów, a także w ramach posługi w małym kościele nad Parsętą. Wszelkie informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych, będziemy podawać gdy będą one dostępne. Prosimy o modlitwę za duszę śp. Księdza Prałata.

Ksiądz Józef Słomski urodził się 10 lipca 1932 r. w Żurowej. To niewielka miejscowość koło Tarnowa. Wychowany w rodzinie katolickiej, po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości wstąpił do 4-letniego gimnazjum zakończonego małą maturą, a następnie do 2-letniego liceum zakończonego egzaminem dojrzałości (duża matura). Wykształcenie zdobywał w Niższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Bruczkowie, w Górnej Grupie i Pieniężnie. Po 3-letnich studiach filozoficzno-teologicznych u Księży Werbistów w Pieniężnie, kontynuował naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wielkopolskim. Po uzyskaniu dyplomu, 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Teodora Benscha, ordynariusza gorzowskiego. Wysłany na pierwszą placówkę duszpasterską do Świebodzina Wielkopolskiego jako wikariusz. Od 1960 r. pełnił funkcję wikariusza w parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim. W 1963 r. został wydelegowany do tworzenia i prowadzenia nowopowstałej parafii Matki Bożej Różańcowej w Kępicach. Tam też rozpoczął przygotowania do budowy kościoła. Jako wyróżniający się duszpasterz przeniesiony po utworzeniu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do Kołobrzegu, gdzie w sierpniu 1972 r. jako proboszcz objął parafię św. Marcina. Tutaj dał się poznać jako dobry organizator, potrafiący zmobilizować parafian do twórczego działania. Razem z biskupem Ignacym Jeżem, ordynariuszem koszalińsko-kołobrzeskim, rozpoczął starania nad pozyskaniem zabytkowej konkatedry, której prezbiterium należało do Kościoła, natomiast korpus nawowy i wieża służyły celom wystawowym Muzeum Oręża Polskiego. Po przekazaniu zabytku przez władze państwowe już pod koniec maja 1974 r. przystąpił do pierwszych prac porządkowych, przygotowujących konkatedrę do uroczystości Bożego Ciała 13 czerwca 1974 r. Następnie przy wsparciu duchowym biskupa Ignacego Jeża i fachowym architekta Janusza Kirszaka, rozpoczął odbudowę konkatedry. Brał czynny udział w pracach przygotowawczych i przeżywaniu uroczystości 975-lecia utworzenia metropolii gnieźnieńskiej i biskupstwa w Kołobrzegu, które odbyły się 17 sierpnia 1975 r.

Ustanowiony administratorem utworzonej 11 listopada 1980 r. parafii Wniebowzięcia NMP przy konkatedrze w Kołobrzegu. Od końca 1981 r. kierował pracami przygotowawczymi do odbudowy dachu nad korpusem nawowym i dzwonnicy. W dowód uznania zasług przy przywracaniu kołobrzeskiej świątyni historycznego kształtu oraz wzorowej postawy kapłańskiej, 24 czerwca 1984 r. z woli papieża Jana Pawła II został podniesiony do godności Kapelana Ojca Świętego. Od tej pory przysługuje mu tytuł prałata. W 1992 r. obdarzony tytułem Honorowego Prałata Ojca Świętego.

Dzięki szczególnym staraniom i wydatnej pracy na rzecz odbudowy historycznego kościoła kołobrzeskiego, 10 czerwca 1986 r. papież Jan Paweł II podniósł kołobrzeską konkatedrę do godności Bazyliki Mniejszej. Za osobisty wkład i nadzór nad pracami budowlanymi przy Bazylice w styczniu 1988 r. został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki okolicznościowym medalem konserwatorskim „Mecenasom i Opiekunom Zabytków”.

Przez 26 lat, do końca 2000 r., pełnił funkcję dziekana dekanatu Kołobrzeg. W 2001 r. decyzją biskupa Mariana Gołębiewskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego, obdarzony tytułem dziekana dziekanów. Jest także kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Koszalinie.

22 października 2000 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 1000-lecia utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 11 listopada 2001 r. z rąk prezydenta Kołobrzegu odebrał tytuł „Zasłużony dla miasta Kołobrzegu”.