25 kwietnia 2024    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Wyremontują Redutę Bagienną

Cenny kołobrzeski zabytek jeszcze w tym roku czeka rewitalizacja. Dzięki pracom restauracyjno-konserwatorskim ten charakterystyczny i historyczny punkt na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim ma przyciągać do nadmorskiego kurortu jeszcze więcej turystów. Do inwestycji zaplanowanej przez Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg z puli eurofunduszy dołoży Urząd Marszałkowski. Umowę gwarantującą beneficjentowi unijne wsparcie podpisali dziś członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska i prezes Artur Lijewski.

Prace renowacyjne przy zabytku uwzględniają rewitalizację obiektu oraz jego adaptację do potrzeb kulturalnych i turystycznych. Projekt zakłada także wymianę instalacji elektrycznej, technicznej, sanitarnej, a także wodociągowej. Roboty budowlane, które zakończą się do 31 października 2018 roku, mają poprawić atrakcyjność oferty Reduty Morast, przystosować ją do aktualnych potrzeb kulturalnych oraz zachęcić jeszcze większą ilość turystów do odwiedzin tego zabytkowego miejsca w Kołobrzegu. Inwestycja kosztować będzie ponad 2,7 mln zł. Pomoc unijna Urzędu Marszałkowskiego wyniesie zaś prawie 1,8 mln zł.

Reduta Morast wraz z Fortem Ujście stanowiły ważne obiekty fortyfikacyjne służące obronie portu oraz Parsęty. Decyzję o budowie umocnień podjęto po doświadczeniach wojny siedmioletniej, kiedy oblegający miasto zdobywali ujście rzeki odcinając kołobrzeską twierdzę od morza. Reduta powstała w latach 70-tych XVIII wieku. Ma kształt pięcioboku. Składa się z wału ziemnego, muru od strony miasta, czterech budynków oraz zachowanego częściowo rowu wypełnionego wodą Parsęty. Wszystko wykonane zostało z cegły, na kamiennej podmurówce i przykryte ziemią.

Projekt realizowany przez Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.1 „Dziedzictwo kulturowe”. Porozumienie obejmujące rewitalizację Reduty Morast to kolejna z pakietu umów, jakie władze samorządu województwa podpisują w ostatnim czasie z beneficjentami tego właśnie działania. Listę dofinansowanych przedsięwzięć poznaliśmy w listopadzie 2017 roku. Ostatecznie wsparcie w wysokości ponad 40 mln zł pozwoli na renowację 22 zabytków na Pomorzu Zachodnim. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego otrzymało w sumie 11 parafii, 8 gmin i 1 stowarzyszenie. Do kościołów trafi ponad 24 mln zł, zaś do zachodniopomorskich samorządów bądź organizacji pozarządowych blisko 18 mln zł.

Wyremontują Redutę Bagienną