Broken Clouds

25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

O pomocy prawnej w 2018 roku

W gabinecie starosty Tomasza Tamborskiego podpisana została kolejna umowa z adwokatami i radcami prawnymi, którzy w roku 2018 będą świadczyć bezpłatną pomoc prawną na terenie naszego powiatu. Zgodnie bowiem z uchwaloną 5 sierpnia 2015 roku ustawą, to Starosta jest organem koordynującym udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie.

"W roku 2016 z nieodpłatnej pomocy prawnej w naszym powiecie skorzystało 876 osób, a liczba udzielonych porad od stycznia 2017 roku do listopada 2017 roku wynosi 877. Widzimy zatem, że jest to potrzebna forma pomocy prawnej dla naszych mieszkańców, którzy coraz częściej z niej korzystają. Od stycznia 2018 roku zmieniamy też lokalizację jednego z punktów: z ulicy Gryfitów na ulicę Grottgera, aby maksymalnie ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym. Ważne są również szykowane w ustawie zmiany, które obecnie proceduje Sejm, a które dotyczą rozszerzenia zakresu przedmiotowego poprzez umożliwienie udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i prowadzenia nieodpłatnej mediacji oraz rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do otrzymania pomocy w ramach ustawy, m.in. o osoby bezrobotne, niepełnosprawne, zadłużone czy wobec których wytoczono powództwo eksmisyjne lub którym wypowiedziano umowę najmu lokalu mieszkalnego." - mówi Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski

Zobacz informacje o czasie pracy i lokalizacji punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.

Dla kogo?
Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymują:

- młodzież do 26. roku życia,
- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
- osoby, które ukończyły 65. lat,
- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
- kombatanci,
- weterani,
- zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Co obejmuje?
Pomoc prawna polega na:

- poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;
- wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego;
- pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym;
- sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Jakiego zakresu prawa dotyczy nieodpłatna pomoc prawna?
Uprawnieni mogą uzyskać informacje w zakresie:

- prawa pracy,
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawa cywilnego,
- spraw karnych,
- spraw administracyjnych,
- ubezpieczenia społecznego,
- spraw rodzinnych,
- prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie obejmuje natomiast spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.