28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Nie likwidują „Słoneczka”, wręcz przeciwnie

Niedawno, politycy Prawa i Sprawiedliwości krytycznie odnieśli się do działania Uzdrowiska Kołobrzeg SA w sprawie wygaszania lecznictwa dziecięcego w spółce. W tym temacie uspokajała Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa, który jest właścicielem przedsiębiorstwa. Postanowiliśmy sprawdzić.

- W lecznictwo uzdrowiskowe dzieci inwestujemy od wielu lat, choć jest to dla nas działalność deficytowa. Mówiąc krótko, nie zarabiamy na niej. Traktujemy to jako działalność misyjną, ale to nie jest tak, że traktujemy po macoszemu – tłumaczy Mateusz Korkuć, prezes Uzdrowiska Kołobrzeg. Spółka zainwestowała w Sanatorium „Słoneczko” kilka milionów złotych, zarówno ze środków własnych jak i zewnętrznych. Przede wszystkim, trzeba było dostosować się do zmienionych przepisów, ale także do oczekiwań rodziców. Sale podzielono, tak, aby nie przebywało w nich kilkanaście dzieci, ale po kilka. – Tak chcą rodzice, choć ich pociechy mają inne zdanie – dodaje Korkuć. Sale zostały podzielone, wyremontowane i doposażone. „Słoneczko” jest szpitalem uzdrowiskowym, więc obowiązują tam inne standardy niż w zwykłym ośrodku wypoczynkowym. Wyremontowano toalety, wykonano pomieszczenia socjalne, pomieszczenia dla lekarzy, wreszcie, stołówkę na 100 osób, o nowym boisku i placu zabaw nie wspominając. To nie koniec zmian, bo kolejne wymogły przepisy, które wskazywały, że zabiegi lecznicze mają być wykonywane w miejscu świadczenia usługi. – Do tej pory, dzieci chodziły na zabiegi do Mewy V. To nieco ponad 20 metrów. Kontrola to jednak zakwestionowała i pomieszczenia na dole przebudowaliśmy na potrzeby bazy zabiegowej – wyjaśnia Mateusz Korkuć. Jak podkreśla, poszczególne remonty były wykonywane bez przerywania pracy sanatorium, a więc w ruchu ciągłym. Przerwa mogła wiązać się z zawieszeniem kontraktu z NFZ, nie wiadomo, co by potem z nim było. Tak, udało się wyremontować dwa budynki, które są przystosowane do przyjmowania małych pacjentów. Do zmiany została jeszcze kwestia wyglądu samych korytarzy, ale i tu przygotowany jest już projekt zmian, które będą już wkrótce wdrażane w życie.

Czy więc spółka wygasza sanatorium? – To nieprawda – rozkłada ręce prezes. – Mamy na przykład „niedojazdy”. Rozmawiamy w tej sprawie z płatnikiem, staramy się to niwelować, ale to akurat nie zależy od nas, to sprawy pacjentów i płatnika. Nam zależy na pełnym obłożeniu – informuje. Powstaje więc pytanie, co z kolejnymi dwoma obiektami, skoro wyremontowano dwa. Jak mówi Prezes Korkuć, nie zakończono wszystkich prac remontowych w dwóch blokach. Wymagają one termomodernizacji. Tu nie obyło się jednak bez problemów konserwatorskich. Obiekty Słoneczka mają proweniencję secesyjną, ale bardzo ubogą. Są wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków. Na szczęście, Miejski Konserwator Zabytków po wielu staraniach zgodził się na ich termomodernizację. – W budynku nr 1, który jest obecnie wyłączony z użytkowania, chcemy w najbliższym czasie przeprowadzić remont. Sprawa jest złożona, musimy założyć nowe stropy i wykonać generalnie kapitalny remont budynku. Chcemy tu prowadzić również sanatorium dla matki z dzieckiem. Wielu rodziców nie chce wysyłać swoich dzieci, pomimo to że mamy szkołę marszałkowską i profesjonalną opiekę, bo nie mogą przebywać z dziećmi. Jest to problem, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Dzięki temu, zwiększymy naszą ofertę, wyjdziemy naprzeciw oczekiwaniom rodziców, a jednocześnie poszerzymy naszą ofertę o lecznictwo dziecięce w wieku 3 - 6 lat. Powstanie wówczas oferta kompleksowa dla leczenia dzieci w wieku 3 - 18 lat – mówi Korkuć.

Pozostał budynek nr 4. Jak mówi prezes Uzdrowiska Kołobrzeg, ten obiekt do czasu remontu ma zostać wydzierżawiony. Jest idea wykonania w nim schroniska młodzieżowego.

Nie likwidują „Słoneczka”, wręcz przeciwnie