29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Niemal 3000 użytkowników i ponad 20 000 wypożyczeń po ponad miesiącu funkcjonowania Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego. Każdy ze 125 rowerów ma już za sobą średnio ponad 160 wypożyczeń!
- Kołobrzeg jest jedynym polskim kurortem nadmorskim, który oferuje możliwość korzystania z rowerów miejskich. Jest też najbardziej nastawionym na turystów miastem wśród tych, w których jesteśmy – podkreśla Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu. – Z rowerów w Kołobrzegu skorzystało już wiele osób, które wcześniej zarejestrowały się w systemie Nextbike w innych miastach w Polsce i np. w Niemczech.

To dzięki kompatybilności wszystkich systemów Nextbike. Oznacza ona, że użytkownik zarejestrowany w jednym systemie może korzystać z rowerów systemów Nextbike w całej Polsce i na świecie bez konieczności przeprowadzania kolejnych rejestracji. „To znaczne ułatwienie dla turystów i osób dużo podróżujących” – podkreśla Wojtkiewicz. – „Możliwość skorzystania z rowerów na miejscu na znanych już zasadach jest dodatkowym ułatwieniem i atrakcją.”
Kołobrzeski Rower Miejski był jak dotąd najchętniej wypożyczany w piątek, 21 lipca. Z rowerów skorzystano tego dnia 988 razy co oznacza, że rower wypożyczano w Kołobrzegu średnio co półtorej minuty! Najaktywniejszy użytkownik wypożyczył jak dotąd rower 215 razy, czyli średnio ponad 5 razy dziennie. Średni czas jednego wypożyczenia roweru w Kołobrzegu to 25 minut i 56 sekund.

Najpopularniejsze stacje Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego:
1. Latarnia Morska
2. Kamienny Szaniec
3. Ratusz
4. Dworzec PKP
5. Stadion

Najpopularniejsze trasy:
1. Kamienny Szaniec do Latarnia Morska
2. Latarnia Morska do Kamienny Szaniec
3. Ratusz do Latarnia Morska
4. Latarnia Morska do ul. Arciszewskiego
5. ul. Arciszewskiego do Latarnia Morska

Niestety, mieszkańcy wskazują również cienie całego projektu. Przede wszystkim jest problem ze zgłaszaniem rowerów, które zostały porzucone na mieście lub nawet w innych miejscowościach. Nie zajmuje się tym ani Straż Miejska, ani Policja, a jak mówią mieszkańcy, jest problem z kontaktem z wynajętą do obsług i projektu firmą. We wtorek, mieliśmy kolejny telefon w tej sprawie. Tym razem chodziło o jednoślad porzucony w okolicy marketu "Netto" przy ul. Gryfitów.

Z Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy. Wystarczy zarejestrować się na stronie KolobrzeskiRower.pl i wpłacić 10 zł opłaty inicjalnej, z której finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Rower można wypożyczyć podchodząc do terminala i wpisując numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Można też skorzystać ze specjalnej aplikacji Nextbike na telefony komórkowe, która nie wymaga każdorazowego logowania w systemie i umożliwia wypożyczanie roweru w kilka sekund. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Za czas do godziny zapłacimy 2 złote, za drugą godzinę 3 złote a za trzecią i każdą następną po 10 złotych. Dodatkowych informacji udziela działająca cała dobę infolinia pod numerem 94 721 42 42.