29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Po godzinie 21.00 na pasach na ulicy Walki Młodych starsza kobieta została potrącona przez samochód. Ma otwarte złamanie nogi. Pomocy udzieliła jej studentka.

Na przejściu dla pieszych tuż przed skrzyżowaniem ulicy Walki Młodych z Giełdową jechał osobowy Mercedes. Świadek zdarzenia mówił, że kierowca nie jechał z dużą prędkością. Próbował zahamować przed przejściem dla pieszych, jednak wpadł w poślizg i zderzakiem zahaczył kobietę, która zdążyła wejść na pasy. Czy było to zgodnie z przepisami, czy też było to wtargnięcie na jezdnię – o tym zadecyduje policja.

Kobieta odbiła się od samochodu i upadła. Pomocy na miejscu udzielili jej przechodnie, w tym młoda dziewczyna, która towarzyszyła rannej aż do chwili, gdy zabrał ją ambulans. Na miejscu ratownicy stwierdzili otwarte złamanie prawej nogi. Po usztywnieniu, kobieta została przewieziona do szpitala na badania diagnostyczne. Tam okaże się, czy nie doznała innych obrażeń.

Policja apeluje do pieszych i do kierowców, aby w okresie zimowym zachować wybitną ostrożność podczas poruszania się drogami publicznymi i przy przechodzeniu przez jezdnię. Samochód może potrzebować dłuższej chwili do zatrzymania się, a pojawienie się pieszego na jezdni może spowodować wpadnięcie w poślizg po nagłym lub niespodziewanym wejściu na pasy. Bez względu na wszystko, najważniejsze jest, aby i piesi, i zmotoryzowani cało dotarli do domu. Człowiek w zderzeniu z pojazdem zawsze jest na przegranej pozycji.

MŁODA BOHATERKA
Rannej kobiecie pomocy na miejscu udzieliła Aleksandra Krauzowicz, 21-letnia studentka Politechniki Koszalińskiej. Ola jest ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Gdy zobaczyła, że doszło do wypadku, podbiegła do rannej kobiety i udzieliła jej razem z innymi przechodniami pomocy. W oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe rozmawiała z kobietą, zebrała niezbędny wywiad, który przekazała następnie ekipie ambulansu. Gdy dotarła fachowa pomoc, cały czas była przy rannej i pomagała jej znosić ból przy opatrywaniu rannej nogi. Otwarte złamanie piszczeli nie należy do przyjemności. – Przeszłam przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy – mówi nam Ola. – Dziś widzę jak może być ono przydatne przy pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie. Cieszę się, że mogłam pomóc.

Ola jest bardzo skromna. Miała odwagę ruszyć z pomocą i nie widzi w tym nic dziwnego. W wakacje jako ratownik pilnuje bezpieczeństwa osób korzystających z kąpieli morskich i słonecznych. Jak dodaje, nie warto bać się pomagać. Na miejscu wypadku nie można zaszkodzić, trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć. Ola zaczęła od krótkiego wywiadu, dzięki czemu rannej można było szybciej udzielić właściwej pomocy.