Light rain

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Kiedyś będzie ciekawym zabytkiem

W małym kościele nad rzeką w prezbiterium pojawiła się lampka wieczna. Jak mówi dyrektor Domu Księży Emerytów, któremu podlega kościół Niepokalanego Poczęcia NMP - ksiądz Piotr Zieliński, kiedyś taka lampka znajdowała się w prezbiterium. Trafiła do bazyliki po utworzeniu Parafii Wniebowzięcia NMP. Warto podkreślić, że tamta lampka jest posrebrzana i przypisywana kościołowi św. Marcina, rozebranemu w 1956 roku. Teraz, wierni ufundowali nową lampkę, podobną do tej z bazyliki. Została ona już zamontowana w prezbiterium. Jak mowi ksiądz Piotr Zieliński, przyszedł i czas na neogotycki ołtarz, który kiedyś w tym kościele się znajdował. Dzięki temu, świątynia uzyska ujednolicone wyposażenie, zgodne z neogotyckim duchem, w któym została wybudowana w 1832 roku.

- Wierni gromadzący się w kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z wielką troską dbają o swoją świątynię. W czwartek, 20 lipca odbyła się mała uroczystość pobłogosławienia nowej lampki wiecznej, która znalazła swoje miejsce w prezbiterium małego kościoła. Do tej pory rolę lampki wiecznej pełniły dwie żarówki umieszczone koło tabernakulum, które dawały czerwone światło. Naszym marzeniem jest, aby przywrócić kościółkowi piękny wygląd sprzed kilkudziesięciu lat. Na zdjęciu http://twierdzakolobrzeg.pl/images/img_tkg/foto/kosciol2.jpg widać lampkę wieczną z przedwojennego kościoła pw. św. Marcina, która obecnie znajduje się w bazylice. Poczyniliśmy też wielotorowe starania, aby pozyskać z Europy Zachodniej (z jednego z zamkniętych kościołów) retabulum - neogotycką nastawę ołtarzową, która znalazłaby swoje miejsce na głównej ścianie prezbiterium przy tabernakulum (poprzedni ołtarz pochodził także z przedwojennego kościoła pw. św. Marcina w Kołobrzegu). Będzie to ukoronowanie naszych starań o przywrócenie pierwotnego wystroju kościoła w 185-lecie jego odbudowy, a co czynimy dla większej chwały Bożej. Zawsze wyrazem wiary ludu Bożego była troska o swój kościół. Podczas czwartkowego poświęcenia lampki wiecznej przypomniałem słowa kołobrzeskiej kroniki parafialnej z 1955 r.: "Nowy Rok 1955 w naszej diecezji rozpoczęto we wszystkich parafiach i kościołach, pod hasłem Roku Eucharystycznego. Mija właśnie 10 lat, jak na ziemiach tych zapłonęły w setkach kościołów lampki wieczne przed Chrystusem Eucharystycznym, po czterowiekowej przerwie. Eucharystia - Komunia św. i Msza - to centralne punkty i oś naszego życia religijnego." Cieszymy się, że po ponad czterdziestu latach, godna tego miejsca, lampka wieczna powróciła do naszego kościoła i wierzymy, że będzie przez długie lata przypominała nam o realnej obecności Chrystusa Pana pod postacią Chleba Eucharystycznego - informuje ksiądz Zieliński.

Kiedyś będzie ciekawym zabytkiem