Overcast Clouds

12°C

Kołobrzeg

30 września 2022    |    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
30 września 2022    
    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Warsztaty treningowe AikidoFascynaci sztuki walki – aikido brali udział w warsztatach treningowych prowadzonych przez mistrza Jacka Wysockiego (8 dan). Impreza zorganizowana była w dwóch miastach: w Kołobrzegu i w Koszalinie, a organizatorem była Pomorska Akademia Aikido i Bartosz Ciechanowicz (4 dan).


Bartek Ciechanowicz: Po raz kolejny mieliśmy okazję poćwiczyć z dobrze znanym w Polsce i Europie mistrzem aikido Jackiem Wysockim. Podczas dwudniowego seminarium treningowego analizowane były detale w sztuce posługiwania się tzw. tanto (długi drewniany nóż). Cały staż wymagał znajomości trzech zasad kontroli, tj.: timingu, dystansu i tzw. kontroli linii. Warto wspomnieć, że na co dzień w aikido nie są ćwiczone elementy z tanto. Staż był więc osobliwy i wnosił nowe wartości do pracy nad zasadami samoobrony.

W dniach 16-17. 06. 2017 r. odbyły się również egzaminy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mimo rekreacyjnej formy na macie było niezwykle dynamicznie. Na egzaminie dorosłych pojawiły się techniki z kijem tzw. jo, z drewnianym mieczem tzw. bokken oraz techniki rzutowe i dźwigniowe. Dzieci wykazywały się sprawnością fizyczną ogólną oraz podstawowymi elementami aikido – głównie padami oraz technikami rzutowymi.

Bartek Ciechanowicz: Dzięki wsparciu rodziców i moich uczniów mieliśmy możliwość po raz dwudziesty czwarty zorganizować tak wspaniałą i owocną dla sztuki aikido imprezę. Z tego miejsca składam wielkie podziękowania wszystkim, którzy trenują z nami i przyczyniają się do propagowania tej niezwykłej sztuki walki. Podziękowanie należą się również cudownym rodzicom, którzy zaufali nam oddając pod opiekę i treningi swoje pociechy. Przypomnę, że w aikido nie ma zawodów sportowych i tym samym rywalizacji. Dzięki temu na macie jest zdrowa i życzliwa atmosfera. Nie ma pogoni za wynikiem, a ludzie sami i bez kompleksów napędzają się do działania. Kolejne stopnie uczniowskie zdobyło kilkunastu moich dorosłych uczniów. Wymienię te, które wymagały najwięcej pracy. Najwyższe stopnie tzw. 1 kyu otrzymali: Krzysztof Kuglarz, Andrzej Niepoń, Sebastian Maciejak i Szymon Konczyński. Oprócz dorosłych również dzieci przystąpiły do egzaminów na stopnie uczniowskie. Wprowadzenie dzieciom uniwersalnych wartości takich jak systematyczność, konsekwencja w realizacji celów oraz poczucie wartości płynących z ruchu uważam za najważniejsze. W akademii pracujemy z dziećmi głównie nad tym aby były w życiu dorosłym sprawne i przygotowane na różne problemy życiowe. Zwracam uwagę, że dla najmłodszych egzaminy i seminaria mają ogromny wpływ na ich osobowość. W czasie demonstracji na egzaminie muszą przełamać bariery wstydu i krytyki obserwatorów. Często również muszą pokonać swoją słabość w sytuacjach pojawiających się pomyłek i błędów. Zadanie jest trudne, bo trzeba poradzić sobie z emocjami, wykazać się sprawnością, biegłością techniczną, a czasami nawet i wiedzą … chociażby z zakresu japońskiego słownictwa aikido. Dzieci podobnie jak dorośli miały również możliwość trenowania z mistrzem Jackiem Wysockim w 45 minutowym treningu. Warsztaty dla najmłodszych poświęcone były obronie przed realnym uderzeniem ręką tzw. yokomen uchi a tym samym zrozumieniu zasad pracy we właściwym czasie i tempie. Oprócz tego kolejne techniki przerywane były ćwiczeniami równoważnymi, zwinnościowymi i koordynacyjnymi… czyli tym wszystkim co podnosi poziom sprawności fizycznej u dzieci. Egzaminy i staże w mojej opinii były formalnym i co najważniejsze pozytywnym podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy. Gratulacje i do zobaczenia następnym razem.

Warsztaty treningowe Aikido

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama