Overcast Clouds

20°C

Kołobrzeg

19 maja 2022    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2022    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


Czas wakacji to okres zebrań w niektórych wspólnotach mieszkaniowych. Są takie, które nie mogą podejmować uchwał.


We współpracy z Kołobrzeskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego kontynuujemy cykl artykułów na temat zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi. Będziemy poruszali bieżącą tematykę obecną we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach, a także odpowiadać na wybrane pytania Czytelników, które można wysyłać na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową ( poczta@miastokolobrzeg.pl ).

Aby w dużej wspólnocie uchwała właścicieli miała moc obowiązującą, muszą za nią zagłosować właściciele mający co najmniej 50 procent udziałów w części nieruchomości wspólnej, a jeżeli przyjęto, że każdy właściciel ma jeden głos, co najmniej 50% właścicieli. "Większość właścicieli w mojej wspólnocie albo nie mieszka w Polsce, albo jest gdzieś na południu kraju. Odbywają się zebrania, z których nic nie wynika. Jak zmusić właścicieli do przyjechania na zebranie?" - pyta nasz czytelnik.

Co do zasady, udział w zebraniu jest obowiązkiem właściciela. Ustawodawca nie przewidział jednak sankcji za absencję na takim zebraniu, w konsekwencji, wielu właścicieli latami nie bywa na zebraniach swojej wspólnoty. Jedni nie przychodzą z lenistwa, inni nie chcą słuchać głupkowatych wypowiedzi i sporów, trwających godzinami i powodujących powstawanie zebrań dwudniowych (tzw. weekendówki). Zdarza się jednak, że uchwały trzeba podjąć, nie ma quorum, a dodatkowo, tych głosów nie można zebrać obiegiem. W takiej sytuacji rozwiązania są dwa.

Po pierwsze, właściciele mogą wysłać upoważnienie zarządowi wspólnoty, sąsiadom lub innym osobom, do reprezentowania ich podczas zebrania. To zwykłe upoważnienie, nie wymaga ono pośrednictwa notariusza. Pamiętajmy, że po podjęciu uchwały obiegiem, trzeba o jej treści zawiadomić wszystkich właścicieli pod rygorem nieważności, a uchwała taka może być zaskarżona w ciągu 6 tygodni. Jeżeli właściciele pełnomocnictwa nie przekażą, a właściciele na zebraniu nie podejmą prawomocnej uchwały i nie mogą zebrać podpisów obiegiem, wówczas inicjatywa przechodzi do zarządu. Zarząd wspólnoty lub zarządca nieruchomości, może wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy. Sąd działa w postępowaniu nieprocesowym.

Reklama


Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. oferuje profesjonalne usługi w zakresie zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i garażami. Jesteśmy firmą działającą od ponad 15 lat na rynku kołobrzeskim. Zarządzamy i administrujemy największą powierzchnią zasobów mieszkalnych i lokalowych w Kołobrzegu. Nasz zespół administratorów, inspektorów budowlanych, księgowych, prawników i wykwalifikowany zespół techników, pozwalają nam zapewnić sprawne i funkcjonalne zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańców przy racjonalnym poziomie kosztów.

Organizujemy zebrania Wspólnot. Pośredniczymy w zawieraniu umów dotyczących wykonywania usług remontowych, dostaw wody, energii elektrycznej i cieplnej. Współpracujący z nami podwykonawcy zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. Zapewniamy także całodobowe dyżury telefoniczne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii. Oferujemy niskie koszty zarządzania nieruchomości - stawki już od 50 groszy za metr kwadratowy. W cenie zarządzania wykonujemy wszystkie czynności administracyjne, wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę, pełną obsługę księgową, prawną i techniczną. Dla wspólnot liczących powyżej 30 lokali, oferujemy bezpłatne przeglądy budowlane: roczne i pięcioletnie.
Zapraszamy do podjęcia współpracy.

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
ul. Artyleryjska 3, 78-100 Kołobrzeg
tel. 94 35 474 71, fax 94 35 425 74

www.ktbs.pl

 

wspólnota,zebranie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama