Overcast Clouds

20°C

Kołobrzeg

19 maja 2022    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2022    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


Ile soli w solance?Kołobrzeski Sanepid skontrolował stężenie solanki w niektórych basenach solankowych. Nie wszędzie wyniki były satysfakcjonujące.


Przyzwyczailiśmy się, że gdy mowa jest o solance, to chodzi o zabytkowe źródełko solankowe przy ulicy Solnej, które jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również służy do poboru wody do produkcji kiszonych ogórków. W Kołobrzegu, odwiertów solankowych jest więcej. Im bardziej na wschód, tym mają większe zasolenie: od 5 do 6 procent. Na zachodzie jest mniej soli: nawet 1%. Również różne są głębokości źródeł. Najgłębsze, w Podczelu, ma 350 metrów. W porcie, odwiert Warcisław sięga już tylko na 40 metrów.

Solanka jest również wykorzystywana w kołobrzeskich basenach. Ma właściwości lecznicze i jest dość popularna nie tylko z tego względu. Pobór wody z odwiertów jest tańszy, niż woda z sieci wodociągowej. Regularnie monitorowana jest czystość wody basenowej. Ale teraz, kołobrzeski Sanepid sprawdził, jak wygląda zasolenie wody basenowej. Wyniki nie wszędzie były zgodne z normą, a więc 3,5%. Okazało się, że woda jest rozcieńczana, przede wszystkim po czyszczeniu basenów. Wówczas wody słodkiej, podgrzanej, używa się do ogrzania lodowatej wody solankowej. O swoich wynikach, Sanepid poinformuje Naczelnego Lekarza Uzdrowiska.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama