19 maja 2022    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2022
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Obawiają się skażenia rzekiMiejskie Wodociągi i Kanalizacja, które wraz z Miejską Energetyką Cieplną realizują projekt budowy przejazdu rowerowego na Parsęcie, wzdłuż ulicy Łopuskiego, obawiają się o szczelność sieci.

Takie oto stanowisko otrzymaliśmy z MWiK:

"W dniu 01 sierpnia 2016r. otrzymaliśmy informacje z Miejskiej Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. wraz z pismem wykonawcy nowej kratownicy na moście pomiędzy ulicą Szpitalna, a Rzeczną, iż po dokonaniu odkrywki sieci kanalizacyjnej należącej do MWiK Sp. z o.o. i stwierdzono, że sieć jest wykonana z odcinków rury, połączonych ze sobą kielichami z doszczelnieniem kołnierzowy, co komplikuje możliwość wykonania nowej kratownicy według założeń projektowych. Projekt zakładał wykonanie tymczasowej kratownicy, na której zostanie wsparty odcinek sieci kanalizacyjnej, następnie zostanie wycięta i zdemontowana obecna kratownica, w jej miejsce zostanie złożona i zespawana z elementów nowa kratownica i zdemontowana tymczasowa kratownica, a rura zostanie posadowiona na nowej kratownicy.
Według wykonawcy połączenia kielichowe nie mogą w tym procesie podlegać przesunięciom, tąpnięciom, których wyeliminowanie może okazać się trudne, a one z kolei mogą spowodować ryzyko rozszczelnienie sieci. Wykonawca wskazał jednocześnie na fakt, iż ze względu na rodzaj połączeń i to, że rurociąg ten jest według wiedzy służb technicznych MWiK eksploatowany jest od jakichś 40 lat zasadne staje się rozważenie wymiany tego odcinka sieci na nowy. Argumentując to tym, iż ewentualna wymiana magistrali po wykonaniu nowej konstrukcji z pewnością będzie generować problemy natury logistyczno – technicznej oraz zdecydowanie zwiększy koszty tej inwestycji.
Wobec tego zostały podjęte prace, które mają na celu przeanalizowanie tej sytuacji i podjęcie decyzji, jakim zakresem zostaną objęte prace i w jaki sposób mają być one wykonane, by nie doszło do rozszczelnienia sieci kanalizacyjnej, a kratownica została wymieniona, bo taka potrzeba niewątpliwie występuje. Decyzja ma zapaść jak najszybciej, ale wymaga spotkania z projektantem kratownicy, wykonawcą, my ze swojej strony chcemy by w pracach uczestniczył projektant i firmy, które mają doświadczenie w budowie sieci kanalizacyjnych".