19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Radni w tajnym bunkrze atomowymRadni Rady Powiatu, po zakończeniu obrad na wczorajszej sesji, udali się z wizytą do Podborska, gdzie znajdują się tajne magazyny amunicji atomowej.

Kompleks wojskowy w Podborsku został zbudowany przez Wojsko Polskie w latach 1967-69 i przekazany w 1970 roku na mocy umowy PRL-ZSRR stronie radzieckiej. Składał się z części mieszkalnej i magazynowej. W dwóch schronach przeciwatomowych klasy T-7 przechowywano amunicję atomową: głowice i bomby dla Frontu Polskiego i stacjonujących w Polsce jednostek radzieckich. Tylko w Podborsku można było przechowywać łącznie 160 sztuk amunicji atomowej. O istnieniu tego obiektu przez lata wiedziało jedynie 12 osób w Polsce. Kompleks nosił kryptonim 3001 i był obiektem wybitnie ściśle tajnym i chronionym w wyjątkowy sposób. Gdyby wybuchła III wojna światowa, jest duża szansa, że zaczęłaby się w Podborsku.

Obecnie, w Podborsku prace prowadzi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które pozyskało oba magazyny amunicji atomowej i schron typu Granit. W kompleksie powstaje wystawa czasowa w ramach Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001. W poniedziałek, obiekt zwiedzali radni Rady Powiatu, którzy chcieli się zapoznać z majątkiem przejętym przez Powiat Kołobrzeski i koncepcją jego zagospodarowania. Oprowadzał ich Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Jak mówi radny Ryszard Czepulonis, kompleks zrobił na nim ogromne wrażenie. - Takie niepozorne miejsce, wydawałoby się, a pod ziemią znajdowała się broń służąca do zagłady. Kto by się spodziewał. Bardzo dobrze, że zostanie to profesjonalnie udostępnione wszystkim zainteresowanym - mówi radny Prawa i Sprawiedliwości. - Świetna atrakcja, bardzo dobrze, że tym się zajęliśmy - uważa Grzegorz Starczyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu.
Radni w tajnym bunkrze atomowym