50-lecie Szkoły Podstawowej nr 4

Popularna "Czwórka" obchodziła dziś swój złoty jubileusz. "Tysiąclatka" została uroczyście otwarta 1 września 1960 roku. W tej szkole każdy chciał się uczyć.


Budowa kołobrzeskiej "Tysiąclatki" rozpoczęła się w połowie 1959 roku. Była odpowiedzią miejskie aktywu i środowiska Pomorskiego Okręgu Wojskowego na hasło przewodnie PZPR "Tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego". Nie jest spopularyzowany fakt, że wojsko w budowie Szkoły Podstawowej nr 4 miało swój własny cel: na wypadek wojny placówkę można było natychmiast zamienić na szpital wojskowy. Stąd specyficzny układ budynku.

Otwarcie szkoły 1 września 1960 roku było wielką uroczystością, w której wziął udział minister Wacław Tułodziecki. Żołnierze nie tylko współuczestniczyli w budowie budynku, ale także wykonali nowoczesne pomoce naukowe. Dzięki temu szkoła należała do najlepiej wyposażonych w mieście. Na dziedzińcu szkoły znajdował się pomnik poświęcony pancerniakom. Nie przetrwał zmian politycznych. Pierwszym kierownikiem szkoły został Konstanty Jurkowski.

Dziś wszystkim przypomniano historyczne fakty. Na uroczystość przybyli nie tylko uczniowie obecnie uczący się w szkole jubilatce, ale również ci, którzy 50 lat temu uczyli się w "Czwórce", w tym dziennikarka "Gazety Kołobrzeskiej" - Ewa Dubois. Goście, pracownicy, byli i obecnie uczniowie życzyli sobie jednego: kolejnych tak udanych 50 lat.

 

Komentarze  

0 #1 aleks 2010-10-22 23:13
uwielbiam te szkole mam z nia najlepsze wspomnienia.poz drawiam pania Wasile i uwielbiana pania Bolbot
Cytować
0 #2 Spokoloko 2010-10-22 23:36
Pierwszy rząd !!! Wstac!!! Sztandar PZPO wyprowadzić.Dni a dzisiejszego rozwiazujemy demokracje.Prec z!!! z banda czworga!!! :lol: :D ;-) 8)
Cytować
0 #3 bronek 2010-10-23 00:12
Cytuję Spokoloko:
Pierwszy rząd !!! Wstac!!! Sztandar PZPO wyprowadzić.Dnia dzisiejszego rozwiazujemy demokracje.Precz!!! z banda czworga!!! :lol: :D ;-) 8)


czy mi się wydaje czy oni śpiewają międzynarodówkę ?
Cytować
0 #4 widziano 2010-10-23 08:24
Zaobserwowano jak Jadwiga Maj zaprezentowała swoje słynne już "jadwiżenie" - czyli „niekończące się niezadowolenie” . Ale to już chyba wiek robi swoje.
Cytować
0 #5 Zapleczniak 2010-10-23 08:39
Łza się kręci w oku. Szkoła powstawała na moich oczach, a później się w niej uczyłem. Pamiętam zaangażowanie wojska. Szkoda i przykro, że byli absolwenci dowiadują się o odbytych uroczystościach po fakcie....
Cytować
0 #6 aleks 2010-10-23 13:00
Cytuję Zapleczniak:
Łza się kręci w oku. Szkoła powstawała na moich oczach, a później się w niej uczyłem. Pamiętam zaangażowanie wojska. Szkoda i przykro, że byli absolwenci dowiadują się o odbytych uroczystościach po fakcie....

dokladnie,zawsz e uroczystosci w czworce obchodzone byly wsrod tlumu uczniow i gosci a tu pustki.brawa za organizacje
Cytować
0 #7 Spokoloko 2010-10-23 15:22
Cytuję Zapleczniak:
Łza się kręci w oku. Szkoła powstawała na moich oczach, a później się w niej uczyłem. Pamiętam zaangażowanie wojska. Szkoda i przykro, że byli absolwenci dowiadują się o odbytych uroczystościach po fakcie....

Ach ten sentyment do PRLu... :sad:
Cytować
0 #8 Nadgob 2010-10-23 19:37
Cytuję Zapleczniak:
Łza się kręci w oku. Szkoła powstawała na moich oczach, a później się w niej uczyłem. Pamiętam zaangażowanie wojska. Szkoda i przykro, że byli absolwenci dowiadują się o odbytych uroczystościach po fakcie....

Faktycznie organizacja uroczystości w kiepskim stylu. Do szkoły tej uczęszczałem 7 lat, od roku 1960, od drugiej klasy i szkoda, że nie wiedziałem o tych uroczystościach . Chętnie bym w nich uczestniczył. Ta szkoła to całe moje dzieciństwo. Pozdrawiam.
Cytować
0 #9 krzycho 2010-10-23 20:29
Mam kilka zdjęć z budowy i z otwarcia, gdzie to umieścić? Chodziłem do dwójki później, po otwarciu, do piątki. Tak dla porządku.
Cytować
0 #10 Lęborskie 2010-10-23 21:14
Podobno radna Maj zakłóciła przebieg uroczystości... Dorwała się bez kolejki do mikrofonu. Żenada!!!
Cytować
0 #11 Lutek 2010-10-23 23:14
Pamiętam,że jesienią 1975 roku w czwórce przeprowadzano jakiś remont. Na ten czas ta szkoła funkcjonowała w nowo wybudowanym budynku przyszłej SP.nr.8 która swoją działalność rozpoczęła we wrześniu 1976r. To taka ciekawostka.
Cytować
0 #12 abdul 2010-10-24 01:36
A oto wierszyk:
KTO TY JESTEŚ ?
JAM JEST JANUSZ GROMEK
W URZĘDZIE MIASTA MAM SWÓJ CZTEROLETNI DOMEK
I MIOTAM SIĘ W NIM NICZYM MAŁY KMIOTEK
JAKI ZNAK TWÓJ ?
ZAWIŚĆ, BZDURA JAK NIEMAŁO KTÓRA !!! A W CO WIERZYSZ ?
ŻE ZOSTANĘ PRZY KORYCIE !
W JAKIM KRAJU ?
W KOŁOBRZESKIM UKŁADZIKÓW RAJU
I CZY KRAJ TEN KOCHASZ ?
TAK JAK SWOJĄ WŁADZĘ !!
LICZĘ, ŻE JESZCZE JEJ NIE STRACĘ
CZY WYGRAĆ CHCESZ WYBORY ?
TAK, BO INACZEJ OBSKOCZĄ MNIE PISOWSKIE WRONY
I CHOĆ MAM Z TYM PROBLEM SPORY
I CHOĆ CZASEM JESTEM CHORY
LUD NIE WIERZY W ME NAMOWY !!
W ME SAMOCHODY
I UCZNIOWIE ZAPOMNIELI O MNIE !!!
A CZY ZATEM ZREZYGNUJESZ ?
TEGO ZROBIĆ JUŻ NIE MOGĘ !!!
CHOĆ POPADAM W CIĘŻKĄ TRWOGĘ !!!

WASILA TEŻ JEST W PLATFORMIE OBYWATELSK
Cytować
0 #13 do abdula 2010-10-24 07:15
Jeżeli lubisz dyskrecję to dr Giza przyjmuje nie tylko w szpitalu na V pietrze ale rownież przyjmuje prywatnie. Pośpiesz sie czlowieku bo nie bedzie czego ratować.
Cytować
0 #14 Lutek 2010-10-24 12:53
Ty już tam byłeś?
Cytować
0 #15 marcin 2010-10-25 20:07
WASILA TEŻ JEST W PLATFORMIE OBYWATELSKIEJ. PODOBNO OŚWIATA MIAŁA BYĆ APOLTYCZNA. WSTYD I ŻENADA. POLTYCZNE OBCHODY ROCZNICY I JUBILEUSZU SZKOŁY.
Cytować
0 #16 wiktor 2010-10-25 20:09
POCZEKAJCIE DO LISTOPADA JAK WYGRA HENIEK BIEŃKOWSKI TO GROMEK POWRÓCI DO SZKOŁY JAKO SZTUCZNY WUEFISTA. MOŻE OŁDAK DA JEMU ETAT. KOLEDZY Z PARTII NA PEWNO NIE ZAPOMNĄ O JASIU. GROMEK PRZEGRA Z BIEŃKOWSKIM. HENIEK LICZĘ NA CIEBIE.
Cytować
0 #17 Sam Sung 2010-10-27 08:21
Wiktor, oby się tak nie stało.
Cytować