20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Kolejka w wyścigu po komisjePlatforma Obywatelska razem z PDK Cezarego Kalinowskiego, przystąpiła do dzielenia komisji. Kto spadnie ze stołka, a kto wdrapie się na górę?

Tu nie chodzi o dobro miasta, mieszkańców, szybszą pracę. Trzeba przystosować Radę Miasta do ambicji radnych, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, gdzie niemal każdy chce mieć własną komisję. Czy to spowoduje jednak lepszą pracę na rzecz mieszkańców? To okaże się w praktyce, ale jak na razie na sesjach słychać było tylko, że radni nie wiedzą o tym, czy o tamtym.

Platforma Obywatelska nie zmieniła jeszcze szefa swojego klubu. Dochodzi do kuriozalnej sytuacji, gdy klubem kieruje przewodniczący Rady Miasta, który powinien reprezentować wszystkich radnych, a nie tylko własny klub. Za to właśnie krytykowano Wiolettę Dymecką. Teraz Ryszard Szufel i Cezary Kalinowski zgłosili podzielenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych. Dzięki temu, powstanie Komisja Oświaty i Kultury, którą, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, ma kierować Cezary Kalinowski, oraz Komisja Spraw Społecznych i Sportu. Co ma sport wspólnego ze sprawami społecznymi? Projekt uchwały kompletnie tego nie wyjaśnia, ale dla radnych nie ma to znaczenia. Liczy się dobra komitywa obu klubów. Nieoficjalnie mówi się, że do drugiej komisji przymierzana jest radna Izabela Zielińska. Zielińska chciała także zostać szefową Klubu PO. Do tej funkcji startuje również Dariusz Zawadzki. Ostatecznie, Zielińska zrezygnowała. Czy komisja jest dla niej na osłodę?

Spór trwa również o obsadę Komisji Prawa. Tu naturalnym kandydatem jest Aneta Cieślicka, prawnik z wykształcenia. Ale przez dawne zasiedzenie, komisją chciałby kierować także Artur Dąbkowski. Nie wiadomo, kto będzie kierować Komisją Morską. Nie ulega wątpliwości, że nie może kierować nią Bogdan Błaszczyk, bo tego nie chce PDK Kalinowskiego. Być może dostanie ją ktoś z PDK Dymeckiej, choć to nie jest pewne, albo ktoś z radnych niezależnych. Komisją Uzdrowiskową kierować będzie Krzysztof Plewko. Nie wiadomo, co z Komisją Rewizyjną. Kieruje nią Jacek Kalinowski, który jednak wcale tego robić nie musi. Ostatecznie, Platforma powinna tę komisję oddać opozycji. Pozostaje Komisja Komunalna i Budżetowo-Gospodarcza. Otwarte jest pytanie, czy Henryk Bieńkowski, który na tę chwilę ma być jedynym wiceprzewodniczącym Rady Miasta, będzie szefem komisji budżetowej, a także, czy szefem komisji komunalnej zostanie Krystyna Strzyżewska. Mówi się bowiem, że jedną z komisji ma otrzymać Dariusz Zawadzki. A wtedy dla PDK Wioletty Dymeckiej zabrakłoby miejsca. I raczej w Radzie Miasta nikt z tego powodu płakać nie będzie.

Kolejka w wyścigu po komisje