18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Mamy nowego biskupa7 maja papież Franciszek mianował księdza doktora Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Komunikat o decyzji Stolicy Apostolskiej odczytał bp Edward Dajczak dziś w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu podczas Pielgrzymki Żywego Różańca.

Biskup nominat, Krzysztof Włodarczyk, urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w roku 1981 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, gdzie studiowali wtedy klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ukończył już koszalińskie seminarium przyjęciem święceń prezbiteratu 21 czerwca 1987 roku. Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. 1 października 1988 roku mianowany został dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie.

W latach 1990 - 2005, ks. Krzysztof Włodarczyk był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim Koszalińsko-Kołobrzeskim, asystentem stowarzyszenia "Wspólnota Dzieci Łaski Bożej w Lipiu", diecezjalnym moderatorem Domowego Kościoła. 14 września 2002 roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej. Ks. Krzysztof Włodarczyk w latach 2000 - 2005 odpowiadał za budowę Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie. Był też jego pierwszym dyrektorem.

21 lutego 2005 roku zakończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pod tytułem "Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych Ruchach Rodzinnych w Polsce". W latach 2006 - 2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, a od roku 2007 jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Jest też członkiem Rady Konsultorów, Rady Kapłańskiej oraz sędzią Sądu Biskupiego w Koszalinie. Papież Benedykt XVI obdarzył go godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Biskup nominat jest piątym biskupem pomocniczym w historii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i drugim po biskupie Krzysztofie Zadarce, wychowankiem koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Mamy nowego biskupa