29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Rozwój miasta można ocenić przez ilość wykonanych inwestycji. Można to także sprawdzić na podstawie ilości pozyskanych środków unijnych. Sprawdziliśmy.

Dane dotyczące pozyskiwania środków unijnych przygotował rzecznik Michał Kujaczyński przy współpracy z Wydziałem Rozwoju Miasta. Dane zostały przygotowane rzetelnie i pozwalają wykazać rzeczywiste starania obecnej władzy na rzecz rozwoju Kołobrzegu.

To co widać na pierwszy rzut oka, można nazwać wielką kontynuacją (nihil novi). Zakładając, że plany i projekty określonych inwestycji powstały w latach 2002-2006, lata 2007-2010 to ich sumienne wykonanie. Widoczne są jednak również pewne przetasowania, wbrew obowiązującym założeniom i strategiom. Na przykład miasto wycofało się z budowy dworca morskiego na przejściu granicznym, w konsekwencji pozbawiając miasta szerszej oferty przewozowej. Za to z pełną siłą przeznaczono ogromne środki na budowę stadionu piłkarskiego, choć inwestycja ta jest narażona na ogromne subsydiowanie ze strony miasta. Szczególnie pozytywnie jawi się na tym tle budowa Regionalnego Centrum Kultury, jako obiektu dla miasta niezbędnego i gwarantującego rozwój kultury w naszym mieście.

W 2007 roku miasto pozyskało 11 milionów 862 tysiące złotych (w artykule podajemy kwoty zamknięte do tysięcy złotych). Było to okres pełnego wykonania założeń inwestycyjnych i budżetowych z 2006 roku. W 2008 roku miasto pozyskało 21 milionów 107 tysięcy złotych ze środków zewnętrznych na miejskie inwestycje. W roku 2009 ta kwota była trzy razy niższa: 7 milionów 320 tysięcy złotych. Rok 2010 to dwukrotny wzrost i zamknął się kwotą 15 milionów złotych. Ogólna kwota pozyskana przez miasto za obecnej ekipy rządzącej to 43 miliony 496 tysięcy złotych.

Urząd Miasta ma również podpisane umowy na dofinansowanie poszczególnych projektów, na przykład budowę Regionalnego Centrum Sportu. Łącznie, na ten cel pozyskano 49 milionów 386 tysięcy złotych. Po podsumowaniu pozyskanych środków daje to kwotę niemal 93 milionów złotych. Jest to kwota porównywalna z pieniędzmi pozyskanymi do budżetu miasta w latach 2002-2006.

Przy ocenie rozwoju miasta w latach 2006-2010 należy również spojrzeć na opóźnioną inwestycję pod nazwą "Poprawa dostępności do portu Kołobrzeg od strony lądu". Na I etap inwestycji zagwarantowano 34,8 mln zł, na etap II 49 mln zł, a na etap III 12,9 mln zł, z tymże realizacja tej inwestycji odbędzie się już w VI kadencji samorządu, w latach 2010-2014.

- Każde ujęcie pozyskanych środków zewnętrznych na rzecz rozwoju miasta może budzić emocje - tłumaczy Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta. - Moim zdaniem przedstawione dane świadczą o dużym skoku inwestycyjnym Kołobrzegu.