Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Komorowski odznaczył BieńkowskiegoDo niedawna prezydent RP - Bronisław Komorowski, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, nadał Henrykowi Bieńkowskiemu odznaczenie - Krzyż Wolności i Solidarności.

Krzyż jest przyznawany osobom działającym w opozycji do władz komunistycznych w latach 1956-1989, z wyłączeniem czasów działania "Solidarności" w okresie 1980-1981, a więc m.in. działały w nielegalnych organizacjach niepodległościowych lub prowadziły nielegalną w rozumieniu obowiązujących wówczas przepisów działalność. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Henryk Bieńkowski to aktywny działacz "Solidarności" do 1991 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego, przewodniczył podziemnym strukturom związku. Rozpracowywany przez SB, ostatecznie 5 listopada 1982 roku został internowany w obozie wojskowym w Chełmie, gdzie przebywał do lutego 1983 roku. Po powrocie do Kołobrzegu, dalej prowadził działalność podziemną, będąc inwigilowanym przez SB w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego "Konstruktor" i Sprawy Operacyjnego Rozpracowywania kryptonim "Ewa". Wykorzystywano to tego tajnych współpracowników o pseudonimie: "Helenka", "Muszelka" i "Stanisław". Brał udział w pracach Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego oraz w tworzeniu demokratycznej Polski w ramach przemian po Okrągłym Stole.

Krzyż wręczono wiceprzewodniczącemu Bieńkowskiemu podczas wtorkowej sesji Rady Miasta.

Komorowski odznaczył Bieńkowskiego