19 marca 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek

Płacimy za śmieci i co z tego mamy? (cz. I)Powracamy do tematu problemów ze śmieciami, ich odbiorem, zagospodarowaniem i zasadami funkcjonowania systemu segregacji odpadów w Kołobrzegu.

We współpracy z Kołobrzeskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego kontynuujemy cykl artykułów na temat zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi. Będziemy poruszali bieżącą tematykę obecną we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach, a także odpowiadać na wybrane pytania Czytelników, które można wysyłać na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową ( poczta@miastokolobrzeg.pl ).

Powracamy do śmieciowych przygód i problemów kołobrzeżan. W 2012 roku, Stanisław Gawłowski pytał, dlaczego ludzie podrzucają śmieci do cudzych kubłów i dlaczego z roku na rok, oficjalnie wytwarzamy coraz mniej śmieci (zobacz). I była recepta. Zmiany wprowadzone przez rząd, stanowiące o nowych sposobach ustalania opłat i odbioru odpadów komunalnych, miały spowodować, że choć będziemy płacić, przynajmniej w Kołobrzegu, za śmieci więcej, to jednak tym co wytworzymy, nie będziemy musieli się przejmować. Tak jest w teorii. A jak jest w praktyce? Dziś przedstawiamy trzecią część spraw związanych z tematyką spraw zgłaszanych przez mieszkańców.

Po naszych artykułach na temat funkcjonowania PSZOK, otrzymaliśmy od czytelników sporo korespondencji, ale i telefonów, przepełnionych skargami i informacjami na temat wadliwego funkcjonowania przyjmowania odpadów w związku z nieżyciowymi zapisami regulaminu. Ludzie mówią wprost, co robią ze śmieciami, których nikt nie chce przyjąć: podrzucają. A gdzie? Do lasu, sąsiadowi, do inne wspólnoty. Okazuje się, że ciekawa idea, połączona z geniuszem urzędników, poległa jak dziewica na ołtarzu wciąż dojrzewającej polskiej samorządności.

Dużą uwagę zwracają nasi czytelnicy w związku z faktem, że regulamin, o czym już wspominaliśmy, stosuje się wyłącznie do właścicieli nieruchomości. To prawda. Osoby nie posiadające nieruchomości, choć wytwarzają odpady i płacą za ich utylizację, zostały wyjęte spod prawa, nawet jeśli legalnie wynajmują lokal na rynku wtórnym nieruchomości. Opowieści czytelników są rozbrajające, ale nasze doświadczenia powodują, że należy dać im wiarę. "Stając na wadze, pracujące panie nie interesuje nic innego jak deklaracja lub jej potwierdzona kopia. Przeczytałem u was, że wszyscy płacą podatek śmieciowy. Ja też. Ale na nic umowa najmu, dowód osobisty, nawet paszport. Liczy się jakiś kwitek ze spółdzielni, której nie jestem członkiem. Właściciel mieszka w Rosji. Przecież nie napiszę do niego, żeby wyrzucił moją kanapę. Ale pani w okienku na wadze ma dla mnie propozycję: mogę zapłacić. Tłumaczenia, że płacę podatki, ale nie jestem właścicielem i nie mam kwitka, nie mają sensu. Pani dobra rada raczy mnie tekstem, że mogę kanapę zabrać z powrotem do domu. Krew człowieka zalewa".

Kolejna sprawa, to miejscami absurdalne zapisy regulaminu. Pisze do nas pan Andrzej z Radzikowa: "Robię wylewkę na tarasie i przebudowuje schody. Na całość mam pozwolenie na budowę. Zostanie z tego jakieś 2 metry sześcienne gruzu. Z tego co piszecie, nie mogę bezpłatnie go wywieźć, bo jak mam pozwolenie na budowę, to muszę zapłacić". Zapłacić trzeba, ale można też zataić prawdę i po prostu wyrzucić nieco gruzu. Swoją drogą, to właśnie absurdy tego regulaminu.

Pomimo dwóch krytycznych tekstów na temat PSZOK, Urząd Miasta do tej pory nie odniósł się do absurdów tam panujących.

śmieci,wspólnota,kołobrzeg

Reklama

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. oferuje profesjonalne usługi w zakresie zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i garażami. Jesteśmy firmą działającą od ponad 15 lat na rynku kołobrzeskim. Zarządzamy i administrujemy największą powierzchnią zasobów mieszkalnych i lokalowych w Kołobrzegu. Nasz zespół administratorów, inspektorów budowlanych, księgowych, prawników i wykwalifikowany zespół techników, pozwalają nam zapewnić sprawne i funkcjonalne zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańców przy racjonalnym poziomie kosztów.

Organizujemy zebrania Wspólnot. Pośredniczymy w zawieraniu umów dotyczących wykonywania usług remontowych, dostaw wody, energii elektrycznej i cieplnej. Współpracujący z nami podwykonawcy zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. Zapewniamy także całodobowe dyżury telefoniczne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii. Oferujemy niskie koszty zarządzania nieruchomości - stawki już od 50 groszy za metr kwadratowy. W cenie zarządzania wykonujemy wszystkie czynności administracyjne, wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę, pełną obsługę księgową, prawną i techniczną. Dla wspólnot liczących powyżej 30 lokali, oferujemy bezpłatne przeglądy budowlane: roczne i pięcioletnie.
Zapraszamy do podjęcia współpracy.

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
ul. Artyleryjska 3, 78-100 Kołobrzeg