Overcast Clouds

12°C

Kołobrzeg

30 września 2022    |    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
30 września 2022    
    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Płacimy za śmieci i co z tego mamy? (cz. I)Powracamy do tematu problemów ze śmieciami, ich odbiorem, zagospodarowaniem i zasadami funkcjonowania systemu segregacji odpadów w Kołobrzegu.


We współpracy z Kołobrzeskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego kontynuujemy cykl artykułów na temat zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi. Będziemy poruszali bieżącą tematykę obecną we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach, a także odpowiadać na wybrane pytania Czytelników, które można wysyłać na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową ( poczta@miastokolobrzeg.pl ).

Powracamy do śmieciowych przygód i problemów kołobrzeżan. W 2012 roku, Stanisław Gawłowski pytał, dlaczego ludzie podrzucają śmieci do cudzych kubłów i dlaczego z roku na rok, oficjalnie wytwarzamy coraz mniej śmieci (zobacz). I była recepta. Zmiany wprowadzone przez rząd, stanowiące o nowych sposobach ustalania opłat i odbioru odpadów komunalnych, miały spowodować, że choć będziemy płacić, przynajmniej w Kołobrzegu, za śmieci więcej, to jednak tym co wytworzymy, nie będziemy musieli się przejmować. Tak jest w teorii. A jak jest w praktyce? Dziś przedstawiamy pierwszą część spraw związanych z tematyką spraw zgłaszanych przez mieszkańców.

Po naszym ostatnim artykule (przeczytaj), otrzymaliśmy sporo e-maili ze spostrzeżeniami naszych czytelników. Dość często przewija się kwestia, jak piszą mieszkańcy, tu cytat: "głupoty radnych, którzy uchwalili prawo wygodne dla urzędników, nie dla ludzi". Chodzi o uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę. Radni ustalili w niej następujący zapis: "Odpady zgromadzone obok pojemników, a także umieszczone w pojemnikach niespełniających wymogów, nie będą odbierane". I jak wskazują czytelnicy, co zrobić, gdy pomimo dwóch czy trzech pojemników, zapełniają się one szybciej, niż wywozi je miejska spółka? "Kiedyś, gdy wspólnoty same rozliczały się z Miejskim Zakładem Zieleni Dróg i Ochrony Środowiska, nie było problemu, wywożono wszystkie śmieci. Dziś płacimy więcej pieniędzy, segregujemy odpady, ale jak w pojemniku nie ma miejsca i położę torbę z plastikiem, to nawet reklamacji nie mogę złożyć. To co na ziemi, to moje i mogę to sobie powiesić na ścianie. Nikt się do tego nie poczuwa" - pisze nasz czytelnik.

Ale powróćmy do omawianego już tydzień temu "Regulaminu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych Gminy Miasto Kołobrzeg". Okazuje się, że nie wszystkie odpady możemy wywieźć na składowisko w Korzyścienku. W Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie są przyjmowane odpady z rozbiórki i demontażu pojazdów komunalnych (zderzaki, części nadwozia, tapicerka, itp.). Co więc z nimi zrobić? Nie wiadomo, gdyż, ani miasto, ani miejska spółka nie wskazują, co z tymi odpadami robić. Tymczasem miasto pobiera pieniądze za każdy metr kwadratowy naszych garaży. Jaki odpad komunalny ma w tych garażach powstawać? Skorupki od jajek? Zapytaliśmy Wiolettę Dymecką, prezesa Zakładu Wodociągowo-Kanalizacyjnego w Unieściu, który zbiera odpady w gminie Mielno, czy można w tamtejszych punktach pozostawić części samochodów. - Nie ma problemu - mówi przewodnicząca Rady Miasta Kołobrzeg. Podobnych obostrzeń nie ma również Koszalin.

To niejedyny problem. Kolejna sprawa to gruz. W uchwale Rady Miasta Kołobrzeg zapisano, że przyjmuje się "odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z prowadzenia drobnych prac nie wymagających pozwolenia na budowę, zgłoszenia zamiaru budowy lub wykonania robót". Nasi czytelnicy skarżą się, że zdarza się, iż panie w budce na kompostowni dyskutują z nimi na temat pochodzenia gruzu. Z autopsji wiemy, że bywa, iż sugeruje się, że za ten gruz trzeba zapłacić. Przykładem niech będzie jeden ze znanych samorządowców, który zdziwił się, że gruz jest przyjmowany bezpłatnie, gdyż on zapłacił nie tylko za jego wywóz, ale i utylizację. Co warto jednak podkreślić, zarówno w gminie Mielno jak i w Koszalinie, nie ma problemu z wywozem gruzu. W Mielnie, mieszkańcy otrzymują bezpłatnie wór na gruz i świadczona jest usługa jego wywiezienia, do 5 metrów sześciennych rocznie na nieruchomość.

Na koniec tego odcinka, inny jeszcze zapis regulaminu, stanowiący, że do PSZOK nie są przyjmowane odpady budowlane, które zostały wytworzone z remontów części wspólnych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Powyższy zapis należy uznać za niezgodny z prawem. Autor regulaminu potraktował wspólnotę mieszkaniową jak osobę prawną, będącą właścicielem jakiejś części nieruchomości wspólnej. Tymczasem jest to nieprawda. Właścicielem części nieruchomości wspólnej są... właściciele, którzy płacą za wywóz odpadów od zużytej wody. W imieniu właścicieli, a więc wspólnoty, działa wybrany zarząd lub ustanowiony zarządca, który jedynie pełni funkcje administracyjne, zlecone przez ogół właścicieli stosowną uchwałą, bądź wpisem notarialnym do księgi wieczystej. Dlaczego w Kołobrzegu właściciele części nieruchomości muszą płacić podwójnie za te odpady?

Do tematu regulaminu powrócimy za tydzień.

śmieci,wspólnota,kołobrzeg


Reklama


Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. oferuje profesjonalne usługi w zakresie zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i garażami. Jesteśmy firmą działającą od ponad 15 lat na rynku kołobrzeskim. Zarządzamy i administrujemy największą powierzchnią zasobów mieszkalnych i lokalowych w Kołobrzegu. Nasz zespół administratorów, inspektorów budowlanych, księgowych, prawników i wykwalifikowany zespół techników, pozwalają nam zapewnić sprawne i funkcjonalne zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańców przy racjonalnym poziomie kosztów.

Organizujemy zebrania Wspólnot. Pośredniczymy w zawieraniu umów dotyczących wykonywania usług remontowych, dostaw wody, energii elektrycznej i cieplnej. Współpracujący z nami podwykonawcy zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. Zapewniamy także całodobowe dyżury telefoniczne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii. Oferujemy niskie koszty zarządzania nieruchomości - stawki już od 50 groszy za metr kwadratowy. W cenie zarządzania wykonujemy wszystkie czynności administracyjne, wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę, pełną obsługę księgową, prawną i techniczną. Dla wspólnot liczących powyżej 30 lokali, oferujemy bezpłatne przeglądy budowlane: roczne i pięcioletnie.
Zapraszamy do podjęcia współpracy.

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
ul. Artyleryjska 3, 78-100 Kołobrzeg
tel. 94 35 474 71, fax 94 35 425 74

www.ktbs.pl

wspólnota,zebranie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama