29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Rozbudowa instalacji w KorzyścienkuPonad 9 mln zł netto kosztowała rozbudowa Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Korzyścienku o Instalację Biologicznego Przetwarzania Odpadów.

Zakres inwestycji to wprowadzenie nowej technologii stabilizacji odpadów biologicznie czynnych (ulegających biodegradacji), wydzielonych z frakcji odpadów komunalnych lub też odpadów biodegradowalnych zbieranych selektywnie. Rozbudowa instalacji polegała na zaprojektowaniu i budowie sześciu zamkniętych modułów kompostowych w systemie BIODEGMA, placu kompostowego zamkniętego, boksów na surowce i wsad do modułów oraz  infrastruktury towarzyszącej.

Całość inwestycji to koszt ponad 9 mln zł netto. Na zadanie to Miejski Zakłada Zieleni Dróg i Ochrony Środowiska otrzymał pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 90% całkowitych kosztów inwestycji. Jak informuje Zenon Malinowski, prezes spółki miejskiej, na dzień dzisiejszy Zieleń Miejska zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Gminą Miasto Koszalin i PGK Koszalin realizuje wspólny projekt pod nazwą „System gospodarki odpadami oraz budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów dla miast i gmin Pomorza Środkowego - etap I”, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach realizacji projektu, dokonano zakupu ciągnika siodłowego, pojemników do obsługi instalacji oraz koparko-ładowarki. W najbliższym czasie zrealizowane będą również zamówienia na sito obrotowe i rozdrabniacz. Łącznie wartość zakresu inwestycyjnego realizowanego przez MZZDiOŚ wynosi niemal 2,5 mln zł netto.

Nowo oddaną inwestycję skrytykowała Wioletta Dymecka, przewodnicząca Rady Miasta. Według niej, potrzebne jest całościowe spojrzenie na temat śmieci w Kołobrzegu, którego miastu brakuje. Jej zdaniem, na tak zwaną kompostownię, powinny trafiać wyłącznie odpady komunalne posegregowane. Pozostałe powinny być wywożone poza Kołobrzeg, gdyż to będzie tańsze dla mieszkańców. Inwestycji broni prezydent Janusz Gromek. Według niego, zmienia ona zasady funkcjonowania kompostowni, wprowadza nowe rozwiązania, które m.in. zmniejszą oddziaływanie odorowe.

Rozbudowa instalacji w Korzyścienku