28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Rzecznik wszczyna postępowaniePowiatowy Rzecznik Konsumentów wszczął postępowanie wobec spółki Energa Obrót oraz jej Punktu Partnerskiego przy ul. Zaplecznej. Liczba skarg rośnie.

- Konsumenci informują Rzecznika, że zarówno w trakcie rozmowy telefonicznej, jak i podczas wizyty w Punkcie, przedstawiciele Energa Obrót proponują zawarcie nowej umowy sprzedaży energii elektrycznej. Zapewniają konsumentów, że nowa umowa będzie korzystniejsza finansowo. Konsumenci skarżą się jednakże, że nie zostali poinformowani o dodatkowej opłacie, tzw. opłacie handlowej w kwocie 16,99 zł za miesiąc. Przy założeniu, że rachunek za energię elektryczną obejmuje dwa okresy rozliczeniowe, należy się spodziewać, że opłata wzrośnie o ok. 34 zł - mówi Aneta Cieślicka, rzecznik praw konsumentów.

Konsumenci pytają, gdzie w takim razie jest ta oszczędność, o której zapewniali pracownicy spółki. I jak dodaje Cieślicka, trudno się tego doliczyć. - Konsumentów obowiązuje dotychczasowa umowa. Zmiana umowy nie jest konieczna i nie wynika ze zmiany przepisów, czy też zmian organizacyjnych firmy. Nowa umowa zawierana jest na okres 4 lat bez możliwości jej wcześniejszego rozwiązania, pod rygorem kary umownej w wysokości kilku tysięcy złotych - wyjaśnia Cieślicka.

Rzecznik apeluje do mieszkańców o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości przy zawieraniu umów kompleksowych. Aneta Cieślicka wszczęła już postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych przez ww. operatora. Zawiadomiła też o sprawie Urząd Regulacji Energetyki Delegatura w Szczecinie i w Gdańsku.

Rzecznik wszczyna postępowanie